Przemierzając drogi i ścieżki, możemy napotkać oznakowania, które nadają przywileje konkretnym uczestnikom i pojazdom w ruchu drogowym. Zaliczają się do tego m.in. symbole trasy wyłącznie dla pieszych, ale także i tylko dla rowerów, tak jak właśnie znak droga dla rowerów C-13. Dowiedz się więcej na jego temat z naszego artykułu!
Znak droga dla rowerów C-13 – jak go rozpoznać?
Oznaczenie zalicza się do symboli informacyjnych i ma okrągły kształt, Na tarczy w formacie okręgu znajduje się niebieskie tło, a także biały symbol roweru. Całość jest otoczona białą obwolutą z cienką, czarną ramką.
Takie połączenie kolorów sprawia, że znak drogowy jest bardzo dobrze widoczny dla wszystkich uczestników ruchu. Można go zauważyć nawet z większej odległości. Widoczność poprawiają też zabiegi producentów oznakowania, taki jak na przykład folie odblaskowe. Tym samym tablica C-13 wyraźnie oznacza drogę rowerową.
Jak wykonuje się znak droga dla rowerów C-13?
Na samym początku zwraca się szczególną uwagę na zastosowane materiały. Najczęściej jest to trwały metal o ocynkowanej powierzchni. Dlaczego producenci stosuje właśnie takie połączenie?
Poziom trwałości blachy wykonanej z tego kompozytu jest na tyle wysoki, aby oprzeć się mocniejszym powiewom wiatru czy standardowym uszkodzeniom mechanicznym. Jest także łatwa w montażu, a w przypadku kolizji nie stanowi większego, dodatkowego zagrożenia dla rowerzystów i innych uczestników ruchu.
Z kolei ocynkowana powierzchnia chroni znak przed działaniem wymagających warunków atmosferycznych. Z reguły na znak nanoszone są kolory za sprawą malowania proszkowego. Dzięki cynkowej powłoce kolory zachowują swoją trwałość, a struktura metalu nie jest podatna na odkształcenia, czy, co gorsza, korozję.
W jaki sposób zapewnia się lepszą widoczność znaków nakazu?
W tym celu producenci decydują się najczęściej umieścić powłokę odblaskową na tabliczce. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie faktury drugiej generacji. Składa się z małych, szklanych kuleczek, które bardzo mocno odbijają padające na nie refleksy światła. Z tego powodu jezdnia rowerowa ma oznaczenie, które jest znakomicie widoczne dla pieszych i rowerzystów, a także kierujących innymi pojazdami.
Można także spotkać się ze znakami pokrytymi warstwą odblaskową I generacji, która jest mniej skuteczna, ale wciąż polepsza widoczność oznakowania drogowego. Takie znaki ostrzegawcze stosuje się ją zazwyczaj na terenach podmiejskich, przy trasach dla rowerów jednośladowych.
Wytyczne, które musi spełniać znak wjazdu na drogę rowerową C-13
W stosowaniu znaków drogowych najważniejsza jest unifikacja, żeby konkretne symbole były jednolite i do rozpoznania niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy – wschodu, zachodu, południa czy północy kraju. To wszystko określają konkretne wytyczne.
Stosowne warunki zdecydowano się wyznaczyć w dokumencie pt. Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, a także w Konwencji wiedeńskiej o znakach i sygnałach drogowych z 1968 r.
Dodatkowe informacje o oznaczeniu na naklejce znamionowej znaku C-13
Na każdym oznaczeniu drogi dla rowerzystów powinna widnieć naklejka znamionowa. Znajdują się na niej kluczowe informacje dotyczące zamontowanego symbolu. Zaliczają się do nich m.in. grubość zastosowanej blachy, wymiary, informacje o producencie, spełniane normy, numer deklaracji, a także okres przydatności.