Podobnie jak inne znaki ostrzegawcze, oznaczenie A-21 jest sygnałem dla uczestników ruchu drogowego o bliskiej odległości miejsca, w którym należy zachować szczególną ostrożność. Może na to mieć wpływ specyfika ułożenia terenu, warunków atmosferycznych czy przecinania się tras kolejowych lub właśnie tramwajowych. Dowiedz się więcej na temat znaku tramwaj z naszego artykułu!
Znak tramwaj A-21 – jak właściwie wygląda?
Jest typowym przedstawicielem znaków ostrzegawczych – osadzono go na kształcie trójkąta równobocznego z wierzchołkiem zwróconym do góry. Jaskrawe, żółte tło jest połączone z widoczną, czerwoną ramką, a na środku znajduje się symbol tramwaju w mocnym, czarnym odcieniu.
Użycie takich kolorów zapewnia znakomitą widoczność znaku. Uczestnicy ruchu są w stanie w szybki i prosty sposób rozpoznać oznaczenie, nawet z większej odległości. Na transparentność wpływają także konkretne zabiegi producentów produktu, takie jak zastosowanie powierzchni odblaskowej.
Oznakowanie ma zazwyczaj łagodne, zaokrąglone krawędzie, które sprawiają, że produkt jest łatwy w montażu i przede wszystkim bezpieczny w użytkowaniu. Ostre zakończenia mogłyby generować dodatkowe zagrożenie dla uczestników ruchu. Na elemencie znajduje się również naklejka znamionowa, gdzie umieszcza się szczegółowe informacje na temat znaku drogowego.
O czym dokładnie ostrzega oznaczenie?
Znak A-21 jest ostrzeżeniem dla uczestników ruchu drogowego przed przecięciem jezdni samochodowej z torami tramwajowymi. Jego stosowanie jest konieczne w tych partiach trasy, w których kierujący pojazdami mogą sami się nie zorientować, że wjeżdżają na obszar, po którym porusza się tramwaj i są zamontowane tory.
W przypadku oznaczenia A-21 używa się także dodatkowych tabliczek. Jest to plansza o oznaczeniu T-7, która dodatkowo informuje o przejazdach tramwajowych z ostrym kątem przecięcia się trasy z linią kolejową czy przebiegiem torów po łuku. Używa się również tabliczki T-8 pod znakiem, która wskazuje pas ruchu skierowany na tory tramwajowe.
Lepsza widoczność oznaczenia – jakie rozwiązania się stosuje?
Żeby polepszyć widoczność znaku drogowego, na początku maluje się go proszkowo. Dzięki temu naniesione kolory utrzymują swój odcień przez długi czas. Skutecznym rozwiązaniem jest także stosowanie powłoki odblaskowej II generacji.
To rozwiązanie cieszy się popularnością ze względu na mikroskopijne kuleczki szkła, które intensywnie odbijają refleksy światła. Sprawia to, że znak tramwaj jest wyraźnie widoczne w praktycznie każdych warunkach, niezależnie od pory dnia czy pogody.