Amerykańska motoryzacja zawsze szła innym kierunkiem od europejskiej. Oczywiście w najpopularniejszych topowych odmianach aut ze Starego Kontynentu można spotkać auta mocniejsze i szybsze, ale to od dawna V8 rozpalały wyobraźnię miłośników wielkich osiągów. Nie inaczej jest w przypadku kolejnej już 7 wersji Corvette ZR1. Czy pasję Amerykanów do monstrualnie dużych jednostek widać też w tym modelu?
Corvette C7 ZR1 – kilka słów o parametrach auta korwety
Pod maską tego pięknego auta znajduje się 6,2-litrowy silnik LT5 w układzie V8, generujący 755 KM i 969 Nm momentu obrotowego. Już na papierze wartości te robią piorunujące wrażenie. A co powiesz na niecałe 3 sekundy do pierwszej setki w nowym Corvette ZR1? Za przyspieszenie odpowiada w szczególności sparowanie silnika z 7-stopniowym manualem lub 8-biegowym automatem. Poza tym prędkość maksymalna w wersji cabrio sięgająca 320 km/h to wyjątkowo wydajna suszarka do włosów. W wersji bez otwieranego dachu prędkościomierz dobija do 341 km/h.
W zasadzie możesz wybierać między dwoma różnymi pakietami. Jedne z nich „Low Wing” umożliwia osiągnięcie jak największej prędkości maksymalnej. Opcja druga, czyli ZTK Performance, to przepis na genialne auto na tor. W połączeniu z potężnym skrzydłem „High Wing” i przednim splitter’em docisk auta zwiększa się o 430 kg. Do pełnego komfortu na torze Chevrolet ZR1 został wyposażony w opony letnie Michelin Pilot Sport Cup 2 i system Magnetic Ride Control, poprawiający zachowanie auta w zakrętach.
Corvette ZR1 – cena, która zachwyca(ła) fanów aut korwety
Skoro mówiliśmy, że Corvette ZR1 nie kosztuje wiele, to w zasadzie ile musisz za niego wyłożyć? Jeśli masz na zbyciu 130 tysięcy dolarów, możesz spokojnie pozwolić sobie na taki model. Tak oczywiście było w momencie, gdy ogłoszono sprzedaż tego auta w ograniczonej liczbie sztuk. W porównaniu do europejskich bestii z podobnymi silnikami cena wygląda jak okazja.
Obecnie jednak możesz skorzystać z ofert na używane Corvette ZR1, które bez problemu znajdziesz np. w Niemczech. Cena? 180 000 euro. Trzeba przyznać, że auta sportowe to nadal świetna inwestycja.
Auto korweta – historia niezwykłych konstrukcji
Był rok 1953, gdy pierwszy Chevrolet Corvette został zaprezentowany w Stanach Zjednoczonych. Od początku miał być autem o sportowym charakterze. Niedługo po wojnie brakowało świetnego kabrioletu, którym mogliby przemieszczać się Amerykanie. Przynajmniej w przekonaniu Harleya Earla. Pierwsza seria produkowana przez 9 lat i modernizowana 2 razy została stworzona w przeszło 69 tysiącach egzemplarzy.
W kolejnych latach powstawały następne wersje, które coraz bardziej zamieniały samochody Corvette w bestie o wyjątkowym charakterze. Poza jednym wyjątkiem i silnikiem L6 3.9l Blue Flance wszystkie jednostki były tworzone w układzie V8. Największy z nich -S4 7.4l o mocy 425 KM – obecny był w 3 generacji Corvette. Kryzys paliwowy jednak mocno uszczuplił zapędy amerykańskich inżynierów, którzy musieli zredukować moc jednostek i zmniejszać ich apetyt na paliwo.
Czy autem sportowym można jeździć na co dzień?
Na początku trzeba odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy codzienna jazda. Corvette ZR1 w założeniu konstruktorów jest maszyną do jazdy okazjonalnej lub torowej. Poza tym prześwit, którym dysponuje, raczej uniemożliwiłby jej pokonywanie miejskich przeszkód. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu wyruszyć nią w podróż, po wyjątkowo równych drogach.
Dla pewności jednak warto dodać, że ZR1 to przede wszystkim ostra wyścigówka. Na torze możesz wykręcić nią niesamowite czasy, a zakup bułek w popularnym markecie wyjdzie cię okropnie drogo. Chociaż apetyt na paliwo w takim aucie nie jest drastycznie wysoki, a to z powodu odłączanych cylindrów w momencie braku konieczności ich wykorzystywania. 20 litrów w mieście przy raczej spokojnej jeździe to jednak spalanie, z jakim musisz się liczyć. Ale kto patrzy na cenę paliwa, kupując ZR1?
Gdzie w Polsce można kupić Corvette ZR1 C7?
W zasadzie to… nigdzie. General Motors nie przewiduje sprzedaży Chevroleta Corvette ZR1 w Polsce. Zakup bezpośrednio w salonie nad Wisłą nie jest możliwy. Oczywiście możesz skorzystać z oferty w innych krajach Europy i cieszyć się tym amerykańskim potworem. Jednak najlepiej wybrać ofertę modeli używanych. Lub wybrać ZR1 C8, lub Z06, która nadal jest w produkcji. Chociaż zakulisowo słychać, że ma to być kolejny krok w stronę ekologicznych aut sportowych. V8 i bateria elektryczna mają dać w sumie 900 koni mechanicznych. Czy tak w rzeczywistości będzie? Zobaczymy.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje Chevrolet Corvette ZR1?
Za ten model Chevroleta trzeba zapłacić około 130 tysięcy dolarów, czyli około 580 tysięcy złotych.
Ile koni ma Corvette ZR1?
Silnik LT5 V8 w Corvette ZR1 generuje moc 766 KM.
Ile pali Chevrolet Corvette?
Samochód ten pali średnio 14,1 litra na 100 km.
Czy w Polsce da się kupić Corvette ZR1?
Niestety nie. Producent nie przewiduje sprzedaży tego modelu w naszym kraju.