Dlaczego wiedza dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu jest tak ważna?
Każdy samochód ma swoje unikalne parametry, które dotyczą pojemności czy mocy jednostki napędowej. Nie musisz znać się na wszystkich terminach i pojęciach motoryzacyjnych, ale warto byś czym jest rzeczywista masa pojazdu a czym dmc. Możliwe, że wykorzystujesz samochód do celów służbowych i przewozisz nim rozmaite towary. Niekiedy będzie załadowany po sam dach. Musisz wiedzieć, czy maksymalna masa całkowita pojazdu nie została przypadkiem przekroczona. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy jedziesz na wakacje, a auto załadowałeś ciężkimi bagażami. Podczas kontroli może się okazać, że samochód jest zbyt ciężki, a dokładniej jego dopuszczalna masa całkowita została przekroczona.
Masa całkowita zespołu pojazdów
Zwróć uwagę, jaka jest dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów zwłaszcza wtedy, gdy wybierasz się na wakacje albo przewozisz duży ładunek, wykorzystując do tego celu przyczepę. W tej sytuacji ważna będzie nie tylko dmc samochodu, ale również całego zespołu pojazdów. Rozróżnić tu można:
- kat. B – masa całkowita zespołu pojazdów nie może przekraczać 4250 kg. Przyczepa musi być lekka – o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg;
- kat. B kod 96 – w tym przypadku dopuszczalna masa całkowita w Polsce oznacza pojazdy łączone z przyczepą. Taka wartość przekracza 750 kg, a masa całkowita zestawu pojazdów będzie przekraczać 3500 kg. Nie może jednak przekraczać 4250 kg;
- kat. B+E – w tym przypadku dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 t. Przyczepa z kolei nie przekracza 3,5 t, ale jej masa całkowita nie może być wyższa niż rzeczywista masa całkowita pojazdu ciągnącego.
Kontroluj masę pojazdu
Powody, dla których warto sprawdzić, jaka jest dmc pojazdu i trzymać się tych norm, wydają się oczywiste. Jeżeli przekroczysz dopuszczalne parametry, to mogą czekać cię nieprzyjemne konsekwencje. Chodzi nie tylko o ewentualny mandat podczas kontroli policyjnej. Przekroczona maksymalna masa całkowita pojazdu stanowi zagrożenie w ruchu drogowym.
Konsekwencje przekroczenia maksymalnej masy całkowitej pojazdu
Przekroczenie masy maksymalnej masy pojazdu wpływa negatywnie na zdolność szybkiego reagowania w sytuacji krytycznej na drodze. To może doprowadzić do kolizji, a nawet przewrócenia samochodu, jeśli pojazd jest duży i bardzo obciążony. Droga hamowania w przeciążonym aucie się wydłuża. Samochód o zbyt dużej masie pojazdu wolniej reaguje na ruchy kierownicy.
Gdzie znajdziesz informację o dmc pojazdu?
Wiedząc, co to jest dmc i ile dokładnie wynosi dopuszczalna masa całkowita pojazdu w Polsce i za granicą, będziesz w stanie uniknąć niebezpieczeństwa. Informację o dmc pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.
Kiedy najczęściej masa pojazdu bywa przekraczana?
Najczęściej masa pojazdu jest przekroczona w przypadku samochodów ciężarowych. Dotyczy to szczególnie firm transportowych, których właścicielom zależy na tym, aby podczas jednego kursu przewieźć jak najwięcej towaru. Znaczenie ma wtedy każdy kilogram. Doświadczeni kierowcy doskonale wiedzą, jaka jest rzeczywista masa całkowita a jaka dmc oraz kiedy zostanie ona wyraźnie przekroczona. Niestety czasami przez przeoczenie lub pośpiech dochodzi do przeładowania. Konsekwencje tego mogą być fatalne.
Problem dotyczy także pojazdów osobowych. Maksymalna masa całkowita pojazdu wychyla się poza normę najczęściej podczas wyjazdów turystycznych, np. za granicę. Dlatego warto przed taką podróżą skorzystać z wagi samochodowej. Świadomość dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu jest bardzo ważna dla kierowców, którzy korzystają z samochodu do przewożenia towarów i tych, którzy lubią podróżować autem. Pozwala to na uniknięcie mandatu i zapewnia bezpieczeństwo na drodze.