Z artykułu dowiesz się jakie kary grożą za brak ważnego badania technicznego auta i ile kosztuje przegląd samochodu w 2024 roku. Podpowiemy także jak przygotować się na taką kontrolę i co ona obejmuje.
Badanie techniczne – kiedy powinno się je wykonać?
W Polsce jeździ się najstarszymi samochodami w całej Europie, dlatego kierowcy aut starszych niż 5 lat obowiązani są wykonywać badanie techniczne raz do roku. Właściciele nowych samochodów osobowych, ciężarowych, przyczep do masy 3,5 tony oraz motocykli po raz pierwszy powinni zrobić przegląd po trzech latach od pierwszej rejestracji. Drugie badanie powtórzyć należy przed upływem pięciu lat od daty rejestracji, a kolejne już każdego roku.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ciągników rolniczych, przyczep rolniczych, a także motorowerów. Właściciele wymienionych pojazdów zobowiązani są do przeprowadzenia badania przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji, ale drugie i każde kolejne wykonuje się później co dwa lata. Przyczepy lekkie oraz samochody zabytkowe bada się tylko raz przed rejestracją, chyba że zostaną na taką kontrolę skierowane przez odpowiednie organy.
Ile kosztuje przegląd samochodu? To zależy od zakresu wykonanych badań. Należy pamiętać jednak o pewnych wyjątkach, ponieważ niektóre nowe pojazdy muszą przechodzić badania techniczne co roku. Zaliczają się do nich auta z instalacją gazową LPG/CNG, taksówki osobowe, pojazdy uprzywilejowane, pojazdy przewożące towary niebezpieczne, samochody używane do nauki jazdy i egzaminów na prawo jazdy, pojazdy zbudowane samodzielnie oraz samochody konstrukcyjnie przystosowane i wykorzystywane do przewozu ludzi.
Z różnych powodów możesz zostać skierowany na przegląd techniczny samochodu przed upływem czasu, przez starostę, policję lub główny inspektorat transportu drogowego. Najczęstszą tego przyczyną może być podejrzenie o zagrożeniu bezpieczeństwa lub naruszenie wytycznych dotyczących ochrony środowiska, ale też zmiana konstrukcyjna samochodu.
Ile kosztuje przegląd samochodu i gdzie się go wykonuje?
Badanie techniczne samochodu można wykonać jedynie na stacji kontroli pojazdów. Wyróżnia się stacje okręgowe i podstawowe. Na podstawowej stacji sprawdzisz stan techniczny auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Pozostałe pojazdy kierowane są do okręgowych stacji. Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca do wykonania przeglądu, to musisz wiedzieć, że nie istnieje rejonizacja. Przegląd auta możesz zrobić w każdej stacji kontroli na terenie całego kraju, bez znaczenia, w którym mieście jest zarejestrowany.
W wyjątkowych okolicznościach może nastąpić sytuacja, w której zostaniesz skierowany na okręgową stację, nawet jeśli posiadasz auto o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Dzieje się tak, gdy przeprowadzasz badanie powypadkowe, pojazd poddany został przeróbkom konstrukcyjnym, auto przeznaczone jest do przewozu materiałów niebezpiecznych lub pojazd zarejestrowany został pierwszy raz za granicą. Ile kosztuje przegląd samochodu? O tym już w dalszej części tekstu.
Na wszystkich stacjach diagnostycznych opłata za przegląd wynosi tyle samo. Diagności apelowali o jej podwyższenie, ale rząd nie przychylił się do prośby. Badanie techniczne samochodu osobowego o masie nieprzekraczającej 3,5 tony kosztuje 99 złotych. Wysokość tej należności reguluje rozporządzenie Ministra infrastruktury. Więcej zapłacą właściciele aut z instalacją LPG/CNG, której kontrola powinna być przeprowadzana co roku nawet w przypadku nowych aut. Ile kosztuje przegląd samochodu z taką instalacją?
Zapłacisz podstawowe 99 złotych i dodatkowo 63 złote za specjalistyczne badania instalacji gazowej. Powinieneś pamiętać o zabraniu odpowiednich dokumentów. Oprócz dowodu rejestracyjnego zabierz ze sobą świadectwo legalizacji zbiornika gazowego. Jeśli twój pojazd został skierowany na dodatkowe badanie techniczne w wyniku kontroli drogowej, to każdy sprawdzany element kosztował będzie 20 złotych. Natomiast za pierwszą kontrolę po wypadku zapłacisz 94 złote.
Zdarza się, że podczas kontroli konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań. Za sprawdzenie ustawienia świateł zapłacisz 14 złotych. Podobnie jest w przypadku sprawdzenia amortyzatorów i toksyczności spalin w samochodzie z gazem oraz autach spalinowych. Za geometrię kół zapłacisz 36 złotych, a za hamulce, układ kierowniczy, poziom hałasu i pozostałe usterki 20 złotych za każdą. To ile kosztuje przegląd samochodu? Jeśli wszystko zamknie się w jednej wizycie, to w przypadku auta osobowego do 3,5 tony jedynie 99 złotych, chyba że jest to samochód z instalacją LPG – 162 złote.
Ile kosztuje przegląd samochodu? Dodatkowe opłaty
Cennik badania stanu technicznego pojazdu jest ujednolicony w całej Polsce. Możesz jednak natrafić na opłaty dodatkowe, jeśli na przykład twój pojazd został skierowany na nie przez organy kontroli ruchu drogowego. Proste usterki i sprawdzenie techniczne to dodatkowe 20 złotych za każdą wadę lub układ. Jeśli dane w dowodzie są niezgodne ze stanem rzeczywistym, opłata wyniesie 51 złotych, a pierwsze badanie techniczne po wypadku to koszt 94 złotych.
W przypadku skierowania przez starostę badanie po kolizji to także 94 złote, ustalenie danych auta na potrzeby rejestracji kosztuje 64 złote, a podejrzenie usterek i wad to dodatkowe 20 złotych za każdy element. Istnieje jeszcze dodatkowy cennik dla pojazdów przerobionych. Koszt badania auta wymagającego zmian w dowodzie rejestracyjnym, na skutek zmian konstrukcyjnych to 82 złote, pojazdy przeznaczone na taksówkę 42 złote, a przegląd pojazdu po montażu instalacji gazowej to 114 złotych.
Kary za brak okresowego przeglądu
Ile kosztuje przegląd samochodu? Zdecydowanie mniej niż kara za jego brak. Przed 1 stycznia 2022 roku, czyli przed wejściem w życie nowych przepisów opłata karna za brak przeglądu mogłeś otrzymać od 20 do 500 złotych mandatu, nie dotyczy oczywiście pojazdów zabytkowych. Aktualnie opłata jest dużo wyższa i w przypadku kontroli może zostać na ciebie nałożony mandat w wysokości od 1500 do 5000 złotych. Organy kontroli ruchu drogowego mogą także zatrzymać twój dowód rejestracyjny.
W praktyce, jeśli jedynie zapomniałeś wykonać badań na nowy rok, możesz zostać ukarany grzywną w górnej granicy 3000 złotych, jednak najczęściej, jeśli auto ma legalne tablice rejestracyjne, a stan wizualny nie budzi większych zastrzeżeń, grzywna wynosi kilkaset złotych. To, ile kosztuje przegląd samochodu, powinno zachęcać do przeprowadzania regularnych badań. Niestety wielu kierowców tego nie robi, ponieważ auta nie spełniają wymagań. W takim przypadku samochód może nawet zostać odholowany na policyjny parking, a koszty, jakie poniesiesz, będą o wiele większe niż opłata za obowiązkowe badanie techniczne.
Jak się przygotować na przegląd techniczny pojazdu?
Już wiesz, ile kosztuje przegląd samochodu oraz znasz ceny badań auta z LPG. Podpowiemy teraz, na co właściciel pojazdu powinien się przygotować, nim uda się do stacji kontroli. Badanie diagnostyczne można podzielić na trzy części. Pierwsza to identyfikacja pojazdu, to znaczy porównanie numeru VIN z dowodem rejestracyjnym, następnie diagnosta sprawdza wyposażenie dodatkowe jak na przykład instalacja LPG. Ostatni etap polega na ocenie stanu technicznego podzespołów i układów, które są na wyposażeniu auta.
Podczas przeglądu auto kontrolowane jest pod kątem bezpieczeństwa, ale także wymogów dotyczących ochrony środowiska. Najważniejsze podzespoły sprawdzane przez diagnostę:
- stan ogumienia, dopasowanie do typu pojazdu, zużycie i głębokość bieżnika,
- stan połączeń i stopień zużycia układu kierowniczego,
- równomierność działania i skuteczność hamulców,
- luzy w zawieszeniu,
- prawidłowe działanie oświetlenia,
- stan szyb, ram i progów,
- emisja zanieczyszczeń,
- obowiązkowe wyposażenie,
- poziom hałasu i stan układu wydechowego,
- stan pasów bezpieczeństwa.
Gdzie przeprowadzić badanie techniczne samochodu?
Dla właściciela auta osobowego o masie do 3,5 tony dedykowane są stacje kontroli podstawowe z pewnymi wyjątkami jak na przykład taksówki. Mniejsze znaczenie ma to, gdzie się udasz, aby wykonać przegląd, większe natomiast, jak się do niego przygotujesz. Pojazd powinien być sprawny dla twojego bezpieczeństwa, dlatego warto na bieżąco dbać o jego stan i naprawiać nawet najmniejsze usterki.