Odpowiednie ogumienie jest podstawą kwestią, o jaką musisz zadbać, jeśli chcesz bezpiecznie podróżować swoim samochodem. Indeks prędkości opon określa maksymalną dopuszczalną prędkość, z jaką może poruszać się pojazd. Gdzie się znajduje i jak go odczytać? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym oznaczeniu!
Czym jest indeks prędkości opon?
Zastanawiasz się, czym jest indeks prędkości opon? To oznaczenie mówiące o tym, z jaką maksymalną prędkością pojazd może poruszać się na danej oponie. Ten parametr wyrażany jest za pomocą litery (na przykład y, h czy v), a wyznaczany w kilometrach na godzinę w trakcie testów laboratoryjnych. Podczas nich opona dociskana jest do bębna, który porusza się z daną prędkością. Moment osiągnięcia granicznej wytrzymałości opony uznaje się za jej indeks prędkości. To oznaczenie jest również określane jako symbol, współczynnik czy klasa prędkości opon.
Gdzie znajduje się klasa indeksu prędkości?
Współczynnik prędkości znajduje się na bocznej ścianie opony, tuż za informacjami o jej rozmiarze. Producenci pojazdów umieszczają informację o dopuszczalnej klasie prędkości opon w jeszcze kilku miejscach, takich jak:
- instrukcja obsługi pojazdu;
- tabliczka znamionowa;
- tabela indeksów prędkości;
- naklejki (na klapce wlewu paliwa, na progu, na słupku drzwi kierowcy, w okolicach bagażnika).
Nie musisz się więc martwić, że nie znajdziesz tego oznaczenia.
Jak dobrać indeks prędkości ogumienia?
Indeks prędkości opon może mieć na przykład wartość 88H. To oznacza, że samochód z takimi oponami może poruszać się z prędkością maksymalną 210 km/h. Czy mogą pojawić się jakieś nieścisłości? Przepisy zabraniają montowania opon o różnych symbolach prędkości na tej samej osi. Warto jednak zwrócić uwagę, czy producent samochodu dopuszcza stosowanie wyższego indeksu prędkości na przedniej osi, a na tylnej osi opon z niższym współczynnikiem.
Indeks prędkości opon zimowych i letnich
Warto teraz wskazać różnice w indeksie prędkości między oponami zimowymi a letnimi. Dopuszczalne są bowiem pewne odstępstwa.
Klasa prędkości opon letnich
W przypadku letnich opon nie ma możliwości montowania opon o niższym lub wyższym współczynniku – musi on być taki jak zalecany przez producenta.
Klasa prędkości zimowych opon
Zgodnie z przepisami dopuszczalne jest używanie zimowych opon z niższym indeksem, ale nie mniejszym niż Q – do 160 km/h. Trzeba pamiętać, że opony inne niż zalecane mogą szybciej się zużywać.
Montaż opon z niewłaściwym indeksem prędkości – jakie zagrożenia?
Jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas użytkowania opon z niewłaściwym symbolem indeksu prędkości? Może to być między innymi:
- pęknięcie opon;
- utrata panowania nad samochodem – zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów;
- gorsza przyczepność – utrata stabilności;
- dłuższa droga hamowania;
- gorsze reagowanie na ruchy kierownicy.
Stosowanie ogumienia z indeksem prędkości opon innym niż zalecany wpływa także na obniżenie komfortu jazdy. Takie opony są sztywne i mają większe opory toczenia, co skutkuje wzrostem poziomu spalania paliwa. Dlatego dobrze przemyśl dobór opon do danego pojazdu.
Indeks prędkości a odszkodowania
Czy w przypadku kolizji lub wypadku pojazdu z oponami o różnych indeksach ubezpieczyciel może nie wypłacić należnego ci odszkodowania? Niestety, może się tak zdarzyć. Firmy ubezpieczeniowe umieszczają różne zapisy w warunkach umowy, w tym między innymi informacje o oponach. Uwzględniają ich stan, klasę prędkości i wiele innych parametrów. Dlatego przed podpisaniem dokumentów dotyczących ubezpieczenia warto dopytać doradcę, czy znajdują się w nich takie zapisy i jak wpływają na ewentualną rekompensatę za powstałą szkodę.
Dlaczego indeks prędkości opon samochodowych jest tak ważny?
Odpowiedni wskaźnik prędkości opon w samochodzie zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo w czasie jazdy. Stosowanie opon o niższych indeksach lub wyższych stwarza zagrożenie zarówno dla ciebie jako kierowcy, jak i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Taki samochód jest trudny do prowadzenia i może stracić przyczepność, co tylko naraża na niebezpieczeństwo spowodowania wypadku. Dlatego przed zakupem opon zadbaj o ich prawidłowy bieżnik, rozmiar oraz wskaźniki nośności i prędkości. Miej na uwadze, że za nieodpowiednią oponę możesz otrzymać mandat!
Czym jest indeks nośności opon?
Indeks nośności opony to nie to samo, co klasa prędkości. Informuje bowiem maksymalnym obciążeniu, jakie może przenieść opona w trakcie poruszania się pojazdu z największą prędkością. Informacja dotycząca tej wartości zawsze podawana jest przez producenta. Znajdziesz ją na boku opony lub na tabliczce znamieniowej w drzwiach kierowcy. Nośność podawana jest w cyfrach, ale wyrażana jest w kilogramach. Bardzo ważną sprawą przy jej doborze będzie pilnowanie tego, aby suma nośności wszystkich opon twojego samochodu nie przekraczała masy całkowitej pojazdu.
Wiesz już, jak ważnym parametrem jest indeks prędkości i nośności opon. Pamiętaj, że inna jest klasa prędkości dla ogumienia letniego i zimowego. Jeśli chcesz bezpiecznie poruszać się po drogach swoim autem, to koniecznie zadbaj o odpowiednie opony! Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie dobrać tego współczynnika, najlepiej zgłoś się do specjalistów. Będziesz mógł bez obaw podróżować swoim samochodem, a w razie kolizji unikniesz przykrych konsekwencji w postaci braku wypłaty odszkodowania.