Co robić, kiedy twojego pojazdu nie ma na miejscu? Natychmiast dzwoń na 997 lub 112, by zgłosić kradzież samochodu na policję. Po podaniu niezbędnych danych pozostań tam, gdzie jesteś. Wkrótce przyjadą funkcjonariusze, by dokonać oględzin i spisać zeznania twoje oraz ewentualnych świadków. Później musisz jeszcze złożyć formalne zawiadomienie o przestępstwie na najbliższym komisariacie.
To nie wszystkie działania, jakie należy podjąć po kradzieży samochodu. Co robić poza współpracą z policją? Przede wszystkim poinformować ubezpieczyciela oraz wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji.
Kradzież samochodu – niezwłocznie zgłoś się na policję
Przy pierwszym kontakcie ze służbami mundurowymi musisz podać szereg konkretnych informacji. Szczegółowe dane pomogą w próbach zlokalizowania twojego pojazdu. Zgłaszając kradzież auta, przekaż kluczowe informacje na jego temat. Zaliczają się do nich:
- marka;
- model;
- kolor;
- numery rejestracyjne;
- numer VIN z dowodu rejestracyjnego.
Zrób to jak najszybciej, by policja mogła podjąć stosowne czynności. Im więcej czasu upływa od kradzieży samochodu, tym bardziej maleją szanse na jego odnalezienie.
Ile czasu masz na zgłoszenie kradzieży auta do ubezpieczyciela?
Każde towarzystwo ma odmienne OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jedne polisy dają tydzień od stwierdzenia kradzieży samochodu, inne – zaledwie dobę. Zdarzają się również mało precyzyjne zapisy jak „niezwłocznie”. Zwróć uwagę, że czas zaczyna biec od momentu, kiedy właściciel stwierdzi kradzież auta – a nie od czasu popełnienia przestępstwa. Przecież może do niego dojść podczas długotrwałej nieobecności posiadacza pojazdu, np. w trakcie jego pobytu w szpitalu, służbowej delegacji albo wakacyjnego wyjazdu.
Czego potrzebuje ubezpieczyciel skradzionego samochodu?
Kiedy udajesz się ze zgłoszeniem kradzieży auta do ubezpieczalni, przygotuj:
- wszystkie posiadane dokumenty pojazdu;
- policyjne potwierdzenie zgłoszenia kradzieży samochodu;
- sterowniki zabezpieczeń antykradzieżowych, jeśli takowe instalowałeś;
- oryginalne lub wszystkie kluczyki.
Jeśli ich nie masz i dysponujesz tylko dorobionym kompletem, musisz dodatkowo wyjaśnić ten brak. Tu przyda się np. notatka policyjna z zeznań, w których mówiłeś, co się stało z oryginalnymi kluczykami do samochodu.
Nie czekaj ze wszystkim do momentu otrzymania kopii! Załączniki możesz uzupełnić później, a przekroczenie dopuszczalnego terminu zgłoszenia kradzieży samochodu sprawi, że stracisz wszelkie szanse na odszkodowanie. To przysługuje w przypadku specjalnie przygotowanej polisy lub pewnych wariantów AC. Jeśli opłacasz wyłącznie OC, zapomnij o rekompensacie finansowej za kradzież auta.
Kradzież samochodu – co robić po zgłoszeniu?
Poinformowanie służb mundurowych oraz ubezpieczyciela to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze wyrejestrować skradzione auto w odpowiednim urzędzie. Wielu poszkodowanych zapomina, że po kradzieży samochodu trzeba jeszcze odwiedzić wydział komunikacji. W tym przypadku dopuszczalny termin jest dłuższy i wynosi 30 dni od stwierdzenia przestępstwa.
Kradzież samochodu – jak się zabezpieczyć przed takim zdarzeniem?
Istnieje wiele różnych systemów antywłamaniowych. Pamiętaj, że żadne rozwiązanie nie chroni przed kradzieżą auta w 100%. Dla wprawnych złodziei wszystko jest kwestią czasu oraz ponoszonych kosztów, dlatego w każdych warunkach możliwa jest kradzież auta.
Jak się zabezpieczyć i maksymalnie utrudnić kradzież samochodu? W tym celu stosuje się między innymi:
- mechaniczne blokady kierownicy i skrzyni biegów;
- elektroniczne immobilizery;
- systemy alarmowe – często więcej niż jeden naraz;
- lokalizatory GPS;
- kamerki;
- folię antywłamaniową, utrudniającą wybijanie szyb;
- blokady kół.
Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą samochodu? Zasady postępowania
Co jeszcze? Prawdopodobieństwo kradzieży auta lub włamania do samochodu zmniejszasz, kiedy parkujesz w dobrze widocznym miejscu. Najlepszy będzie oczywiście strzeżony plac, objęty całodobowym monitoringiem. Nie zostawiaj na widoku cennych przedmiotów, takich jak laptop, smartfon, portfel, a nawet drogie ubrania czy klucze. Przed dłuższym wyjazdem poproś zaufaną osobę, by od czasu do czasu doglądała samochodu.
Kradzież auta w policyjnych statystykach
Podsumowanie poprzedniego roku zazwyczaj publikowane jest w pierwszej połowie marca. Na jego podstawie można stwierdzić, że w 2020 roku odnotowano 8784 kradzieże samochodów w całym kraju. Policjantom i innym służbom udało się doprowadzić do rozwiązania 1923 przestępstw, czyli 21,1% spraw. Podobne statystyki dotyczą lat 2019 i 2018.
Na przestrzeni lat widać duży spadek liczby odnotowywanych kradzieży aut. Rekordowy pod tym względem był rok 1999, kiedy złodzieje ukradli 71 543 samochody. Wówczas wykrywalność utrzymywała się na poziomie 8,8%. Najlepszy dla stróżów prawa był 2014 rok, kiedy wykryli sprawców 25,1% kradzieży samochodów.
Jakie są szanse na odzyskanie skradzionego samochodu?
Powyższe liczby uświadamiają, że raczej małe. Nawet jeśli policja wykryje sprawcę i doprowadzi do jego skazania, to jeszcze nie znaczy, że pojazd wróci do właściciela. Skradzione auta często używane są do popełniania innych przestępstw, wykorzystuje się je jako źródło części. Niekiedy dochodzi do zderzenia lub wypadku w trakcie interwencji. Możesz próbować zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu. Co robić, gdy podjęte środki ostrożności zawiodą? Po takim zdarzeniu pozostaje zgłoszenie na policję, wypełnienie koniecznych formalności u ubezpieczyciela… i liczenie na łut szczęścia. A to, niestety, rzadko sprzyja prawowitym właścicielom. Kradzież auta pozostawia ofiarę niemal całkowicie bezradną.