Darmowa nawigacja na telefon – na jakich urządzeniach działa dobrze?
Porządna, darmowa nawigacja na telefon to sprzymierzeniec każdego kierowcy. Dobra wiadomość jest taka, że będzie ona działać na każdym dostępnym aktualnie w sprzedaży smartfonie, który ma wbudowany odbiornik GPS oraz łączność komórkową LTE. Należy przy tej okazji zaznaczyć, że w roli nawigatora sprawdzi się także inne urządzenie mobilne spełniające powyższe wymogi, np. tablet. Zwykle kierowcy wybierają nawigację na Androida, a powód jest bardzo prosty. Większość Polaków używa telefonów z systemem Android, które są o tyle wygodne w użyciu, że posiadają spore wyświetlacze i wiele przydatnych wbudowanych opcji. Oczywiście i właściciele iPhone’ów znajdą w bogatej ofercie nawigacji coś odpowiedniego dla siebie. Pojawia się tutaj jeszcze jedna dość ważna kwestia, od której w niemałym stopniu zależy efektywność nawigacji na telefon. Urządzenie powinno mieć mocną baterię i solidne parametry – zbyt słaby sprzęt może bowiem spowodować nieprawidłowe działanie nawigacji, nie wspominając o ryzyku prędkiego rozładowania się baterii.
Darmowa nawigacja offline – jakie ma zalety i wady?
Największą zaletą, jaką odznacza się darmowa nawigacja na telefon pracująca w trybie offline, jest wygoda i brak dodatkowych kosztów. Nie musisz sięgać po inne urządzenia, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej nawigacji. Atutem smartfonów jest to, że korzystają one ze stacji bazowych sieci komórkowych, w związku z czym określenie lokalizacji zajmuje im bardzo mało czasu. Poza tym są to sprawnie działające urządzenia wyposażone w rozmaite funkcje przydatne z punktu widzenia kierowcy. Tryb offline ma jednak i kilka minusów. Trzeba przede wszystkim brać poprawkę na brak aktualnych danych na temat ruchu drogowego. Zazwyczaj konieczne jest pobranie na telefon map, które w pamięci telefonu zajmują dużo miejsca. Musisz też liczyć się z tym, że podczas korzystania z nawigacji na telefon, urządzenie się rozładuje, dlatego ładowarka powinna na stałe znajdować się w wyposażeniu samochodu.
Nawigacja za darmo offline czy online – jakie są różnice?
Podstawową różnicą pomiędzy nawigacją na telefon offline a nawigacją online, jest tryb działania. W nawigacjach online dane są na bieżąco aktualizowane, co pozwala zoptymalizować trasę. Uwzględniane są tu nieprzewidziane trudności, takie jak remont drogi, korki czy wypadek blokujący ruch. Warto jednak nadmienić, że coraz więcej nawigacji offline umożliwia pobranie z sieci różnych dodatków, dzięki którym kierowca jest informowany o przeszkodach. Problem z nawigacją online jest natomiast taki, że połączenie internetowe czasami się zrywa. Wybierając się za granicę, warto też mieć na względzie koszt połączenia do sieci w roamingu – stawki zależą od rozmaitych czynników, niekiedy bywają bardzo wysokie. W takiej sytuacji mapy offline i nawigacja offline lepiej zdają egzamin, lecz mapy nawigacyjne trzeba wcześniej wgrać do pamięci smartfona czy tabletu. Nie da się w sposób jednoznaczny określić, co jest lepszym wariantem: nawigacja bez Internetu za darmo czy nawigacja online? Wybór jest podyktowany szeregiem indywidualnych przesłanek. W nawigacjach offline stosowane są pomocne rozwiązania przekładające się na komfort użytkowania.
Darmowa nawigacja bez Internetu – na co zwrócić uwagę?
Jaka jest najlepsza nawigacja na telefon? Przede wszystkim taka, która sprosta twoim konkretnym wymaganiom. Istnieją jednak kwestie, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, tj.:
- o skuteczności nawigacji decyduje w pierwszej kolejności precyzyjność map. Im bardziej są one dokładne, tym łatwiejsze i szybsze jest dotarcie do celu;
- równie istotne są aspekty związane z bezpieczeństwem, dlatego należy się upewnić, że nawigacja zapewnia prowadzenie głosowe w języku polskim;
- nawigacja samochodowa za darmo powinna mieć jak najwięcej przydatnych funkcji z opcją poszerzenia o praktyczne wtyczki. Znaczna część tego typu aplikacji może być z powodzeniem używana nie tylko przez kierowców, ale też przez pieszych i rowerzystów. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest to, w jakim obszarze dana osoba porusza się najczęściej i jak dalekie trasy pokonuje;
- przyjazny, prosty w obsłudze interfejs oraz informacje o limitach prędkości to kolejne atuty dobrej nawigacji na telefon.
Jak korzystać z map offline?
Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z nawigacji offline w wersji darmowej, prawdopodobnie będziesz musiał pobrać stosowne mapy. Zapisywane są one w pamięci smarftona lub na karcie SD. Każda zmiana miejsca zapisu map wiąże się z koniecznością ponownego pobrania map, a to z kolei wymaga połączenia z internetem. Wystarczy w wybranej aplikacji ustalić trasę, a następnie zapisać ją na urządzeniu – każda nowoczesna nawigacja na telefon ma taką funkcję. Mapy przeważnie wymagają co jakiś czas aktualizacji, które są pobierane, kiedy urządzenie jest połączone z siecią Wi-Fi. Aktualizacje zwykle uruchamiają się automatycznie, gdyby jednak tak się nie stało, trzeba je włączyć samodzielnie. Przed wyruszeniem w trasę należy włączyć nawigację na telefon i wybrać jedną z zapisanych wcześniej map.
Skąd pobrać nawigację offline?
W zależności od rodzaju systemu operacyjnego na smartfonie nawigację na telefon pobiera się ze:
- sklepu Google Play;
- iOS App Store;
- Microsoft.
Posiadacze urządzeń z Androidem mają od ręki dostęp do jednego ze sztandarowych produktów Google, czyli do Google Maps, które od razu są zainstalowane na telefonie. Rzecz jasna nie ma obowiązku korzystania z nich, ponieważ w sklepach dedykowanych smartfonom z Androidem lub iOS’em wybór w zakresie omawianych aplikacji jest bardzo duży.
Nawigacja offline – proste narzędzie dla każdego kierowcy
Obecnie trudno wyobrazić sobie jazdę samochodem bez odpowiedniej nawigacji na telefon. Popularne aplikacje wskazujące trasę to udogodnienie, dzięki któremu można dotrzeć autem praktycznie wszędzie. Mechanizm działania nawigacji offline jest bardzo podobny – wystarczy podać w wyszukiwarce miejsce docelowe, pobrać mapy i ruszyć w drogę. Twórcy aplikacji nieustannie udoskonalają swoje produkty, chcąc zaproponować kierowcom jak najlepsze rozwiązania. Z dużej części z nich możesz korzystać całkowicie za darmo, co przy rosnących wydatkach na utrzymanie samochodu ma niemałe znaczenie. Nawigacja na telefon w trybie offline przydaje ci się zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Jej możliwości docenisz w szczególności w takich miejscach, w których jest utrudniony dostęp do Internetu. W niektórych sytuacjach okazuje się świetnym zastępstwem dla nawigacji online, chociaż na co dzień stanowi jej dopełnienie. Nie wymaga ciągłego połączenia z Internetem, przez co da się zaoszczędzić na kosztach transmisji danych. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy dysponujesz ograniczonym limitem transferu.