Odpowietrzanie hamulców – na czym polega? Jak odpowietrzyć układ hamulcowy?

Zapominasz o odpowietrzaniu hamulców? Nie powinna cię zdziwić zatem w przyszłości diagnoza – zapowietrzenie układu hamulcowego. Objawy tej usterki to przede wszystkim niemożność wciśnięcia pedału, a co za tym idzie utrudnione lub wręcz niemożliwe hamowanie nawet przy niewielkiej prędkości. Dbaj zatem o regularne odpowietrzanie pompy ABS i hamulców w swoim aucie!

Jak działa układ hamulcowy z ABS?

Jeżeli jesteś posiadaczem nowoczesnego samochodu, to z pewnością znany jest ci termin określający układ hamulcowy z ABS. To specjalny system zapobiegający blokowaniu kół w trakcie hamowania. Jest to zaawansowane rozwiązanie technologiczne, które niesamowicie podnosi poziom bezpieczeństwa eksploatacji samochodu. Redukuje on ryzyko wpadnięcia w poślizg i powodowania groźnych sytuacji na drodze. Pozwala on na bezpieczne, szybkie wciśnięcie pedału i wyhamowanie pojazdu. Jednocześnie dezaktywuje wszelkie elementy wspomagające kierowanie autem, zapobiegając utracie prawidłowej trakcji. Systemy hamulcowe typu ABS doskonale sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych. Dzięki nim ograniczone jest ryzyko utraty sterowności na śliskiej nawierzchni, nawet pokrytej warstwą lodu.

Jak jest zbudowany układ hamulcowy z ABS?

Do budowy systemów hamulcowych wykorzystywane są specjalnie zaprojektowane czujniki prędkości obrotowej kół jezdnych. Ich zasada działania wykorzystuje jedynie indukcję magnetyczną, a więc są praktycznie niezniszczalne. Kolejnymi elementami są elektrozawory. Pozwalają one regulować ciśnienie w przewodach podłączonych do każdego koła. Wszystkim steruje wyspecjalizowana centrala.

Na czym polega prawidłowe odpowietrzanie hamulców z ABS? Jak odpowietrzyć układ hamulcowy?

Wielu kierowców głowi się, na czym polega prawidłowe odpowietrzanie hamulców z ABS. Jeżeli też zastanawiasz się nad tym problemem, to spieszymy z odpowiedzią. Zwykle usuwamy powietrze z kolejnych kół samochodu, zaczynając od tego, które jest najbardziej oddalone od pompy. Standardowo jest ona montowana po lewej stronie we wnętrzu komory silnika. Najpierw odkręcamy korek zbiorniczka z płynem hamulcowym, sprawdzamy jego stan i ewentualnie uzupełniamy do niezbędnego maksimum oznaczonego przez producenta.

Ważna jest wspomniana wcześniej kolejność procedury odpowietrzania hamulców z ABS. Najpierw jednak odkręcamy zawór odpowietrzający o pół obrotu. Zacznie sączyć się płyn, który możemy zebrać i wykorzystać ponownie. Należy go spuścić do momentu, aż będzie płynął bez widocznych pęcherzyków powietrza w sposób ciągły. Można stosować także metodę pompowania, tzn. jedna osoba naciska mocno pedał hamulca, a druga osoba dokonuje odpowietrzenia hamulców. Proces powtarzamy do momentu, aż pedał będzie wyraźnie twardy.

Jakie są najczęstsze objawy zapowietrzenia układu hamulcowego?

Jednym z najczęściej występujących objawów zapowietrzenia układu hamulcowego, z jakimi możesz się spotkać, jest wyraźne obniżenie skuteczności hamowania, nawet na suchej nawierzchni. Często zdarza się, że sam pedał hamulca po wciśnięciu wpada w podłogę i sprawia wrażenie miękkiego. To kolejny symptom, na jaki powinieneś zwrócić uwagę. Niezależnie od sytuacji każdy z wymienionych objawów zapowietrzenia układu hamulcowego powinien skłonić cię do niezwłocznej wizyty u mechanika samochodowego. Pamiętaj, że szybka naprawa wpływa bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa podróżowania.

Odpowietrzanie układu hamulcowego samodzielnie – czy to możliwe? Kolejność odpowietrzania hamulców

Nierzadko spotykamy się z pytaniem, jak odpowietrzyć hamulce i czy można przeprowadzić ten proces w pełni samodzielnie. Okazuje się, że przy odrobinie umiejętności technicznych nie powinieneś mieć problemu z tym zadaniem. Pamiętaj jednak, że stopień skomplikowania nowoczesnych pojazdów osobowych jest wysoki. W efekcie prostszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u zaufanego mechanika samochodowego.

Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne odpowietrzenie układu hamulcowego z systemem ABS, to pamiętaj, by wykonywać je zgodnie z zaleceniami producenta. Istotna jest określona kolejność przeprowadzania czynności serwisowych. Powinieneś także zadbać o odpowiednią ilość nowego płynu. Ważne, by nie wykorzystywać starej substancji zgromadzonej w instalacji i przewodach.

Czy zapowietrzenie układu hamulcowego jest niebezpieczne?

Kierowcy poszukujący informacji na temat tego, jak odpowietrzyć zapowietrzony układ hamulcowy, często zastanawiają się też, czy fakt obecności powietrza w kanałach hamulców jest rzeczywiście niebezpieczny. Warto pamiętać, iż jest to zjawisko związane z naturalną eksploatacją tego mechanizmu. Determinowane jest przez szereg zależności fizyko-chemicznych i zmian temperaturowych. Wysoki stopień zapowietrzenia stanowi z pewnością spore niebezpieczeństwo dla pracy układu hamulcowego. Pamiętaj zatem o jego regularnym odpowietrzaniu.

Bezpieczeństwo podróżowania z odpowietrzonymi hamulcami ABS

Nie ulega wątpliwości, że wysokie bezpieczeństwo podróżowania jest możliwe tylko i wyłącznie z odpowietrzonymi hamulcami ABS. Nie możesz bagatelizować objawów zapowietrzenia układu hamulcowego. Wśród najczęściej występujących jest miękki pedał oraz obniżenie efektywności hamowania. Proces usuwania powietrza z przewodów układu hamulcowego możesz zlecić wykwalifikowanemu mechanikowi albo przeprowadzić samodzielnie. Jeżeli jednak nie masz odpowiednich umiejętności i narzędzi, to lepiej udaj się do warsztatu mechanicznego.

Dodaj komentarz