Sezonowe przechowywanie opon – co musisz o nim wiedzieć?

Przechowywanie opon polega nie tylko na znalezieniu dla nich właściwego kąta, lecz również wiąże się z zadbaniem o ich czystość przed sezonowaniem. Dużo zależy też od tego, czy składujesz same opony, czy ogumienie zamontowane na felgach.

Miejsce, w jakim składujesz swój drugi komplet opon, ma znaczenie dla ich żywotności. Inne warunki przewiduje się dla mieszanki zimowej, a inne – dla letniej. Przestrzeganie tych zasad jest bardzo ważne, jako że w przeciwnym przypadku bardzo łatwo o zniszczenie opon, na przykład przez odkształcenie, a wiemy przecież, że nowy komplet zdecydowanie nie jest małym wydatkiem.

Jak przechowywać opony – kilka opcji do wyboru

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to pewnie garaż. I nie ma w tym nic dziwnego. Garaż to świetne miejsce na opony, bo wewnątrz nie są narażone na promienie słoneczne. Guma może tracić swoje właściwości pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia. Szybciej pęka i kruszeje. W garażu jej to nie grozi.

Opony możesz składować także:

  • w piwnicy;
  • na balkonie lub strychu;
  • w przechowalni lub zakładzie wulkanizacyjnym.

Inna propozycja to piwnica. Panują w niej zazwyczaj stabilne warunki termiczne, nie ma zmiennego zawilgocenia i słońce też nie dociera. Jeszcze inni składują swoje opony na balkonie lub strychu, ale tu trzeba stosować dodatkowe akcesoria. Są też przechowalnie albo zakłady wulkanizacyjne oferujące usługi sezonowania.

Jak przechowywać opony bez felg?

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne przechowywanie opon bez felg, uwzględnij nasze wskazówki. Ogumienie składowane luzem jest pozbawione wewnętrznego ciśnienia powietrza, dlatego może się łatwo odkształcać. Dlatego nie układaj zbyt wielu sztuk w stos – 4 sztuki to maksimum.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby opony ustawić pionowo. Nie muszą utrzymywać żadnego ciężaru poza własnym, więc sezon spędzony w takiej pozycji im nie zaszkodzi. Pomyśl też o stojaku, żeby opony się nie przewracały.

Jak przechowywać opony z felgami?

Felgi mają otwory centrujące, które ułatwiają zamocowanie ich na stojaku. Zazwyczaj jest on stworzony z solidnej rurki, podstawy i kilku blokad, dzięki którym koła nie leżą bezpośrednio na sobie. Pomaga zaoszczędzić miejsce. Koła możesz ustawić w rogu pomieszczenia.

Jeśli szukasz innych opcji na to, jak przechowywać koła, możesz skorzystać z wieszaków i haków. One również opierają się konstrukcyjnie na mocnej rurce, która wchodzi w otwory centrujące felgi. Może występować w formie stojącej lub wiszącej.

przechowywanie opon - Jak przechowywać opony bez felg?

Składowanie opon a ich przygotowanie

Czasem gorszy niż nieprawidłowe przechowywanie opon będzie brak twojego zainteresowania stanem ogumienia. Dlaczego? Podczas jazdy koła narażone są na kontakt z wodą, błotem, piaskiem, substancjami chemicznymi (oleje, benzyna), czy solą.

Jeśli będą brudne, może się okazać, że na felgach pojawi się zaczątek korozji, a guma przestanie być elastyczna i zacznie pękać. A to sprawi, że po prostu szybciej się zużyje i trzeba będzie szybciej jechać do sklepu po nowe opony.

Zanim zastanowisz się, jak składować opony, czyli o ich czyszczeniu

Mycie opon to raczej nieskomplikowana czynność. Przechowywanie opon wymaga jednak dokładnego wyczyszczenia ich opon po sezonie. Możesz w tym celu posłużyć się myjką ciśnieniową. Dzięki niej pozbędziesz się z obręczy pozostałości błota, piasku i smaru oraz wypłuczesz kamyki z bieżnika.

Następnie: 

  • użyj detergentu (najlepiej mało agresywnego), którym może być płyn do naczyń lub szampon z woskiem;
  • postaraj się dotrzeć szczotką w każdy zakamarek i włóż w tę czynność nieco siły;
  • po szorowaniu spłucz koła sporym strumieniem wody i pozostaw do wyschnięcia.

Przechowywanie opon, a ich odpowiednie zabezpieczenie

Jeśli umyjesz opony, będziesz mógł je śmiało odłożyć na miejsce do sezonowania. Wielu producentów zaleca, by zapakować każde koło w oddzielny worek z tworzywa sztucznego. Dobrze owiń opony i felgi workiem, a następnie zaklej taśmą.

przechowywanie opon - Przechowywanie opon, a ich odpowiednie zabezpieczenie

Dzięki takiemu zabiegowi spowolnisz proces starzenia się gumy. Wbrew opiniom przechowywanie opon nie wymaga stosowania dodatkowych chemicznych środków do zabezpieczania gum. Pamiętaj jednak, że przed włożeniem opon do worków musisz upewnić się, że są one suche.

Przechowywanie opon w garażu – najczęstsze błędy

Pierwszy problem pojawia się już na samym początku, czyli podczas przygotowywania miejsca na opony. Jeśli ich nie wyczyścisz, raczej narobisz sporo bałaganu. Włożenie ich w pokrowiec pozwoli zakryć problem, ale materiał, jakim zabezpieczysz koła, też szybko się ubrudzi.

Kolejna sprawa to niewłaściwe miejsce przechowywania opon. Letnie opony nie najlepiej czują się w temperaturach poniżej zera, a mieszanki zimowe – przy źródłach ciepła. Lepiej unikać skrajności i zapewnić kołom jednakową lub stabilną temperaturę. Optymalne będzie 15 stopni Celsjusza.

Stojak na opony bez felg i z felgami – przydatne akcesoria

Najprostsze konstrukcje pozwalające na przechowywanie opon to wieszaki. Dobrą opcją są te regulowane, bo możesz dzięki nim zmieniać ustawienie opon. Przy ogumieniu pozbawionym felg da się rozszerzyć wieszak i wieszać opony poziomo. Gdy masz je na felgach, możesz zawęzić ramę i ustawić je jedną na drugiej.

Regał na opony

Tym, którzy mają kilka aut, może przydać się regał na opony. Dla stabilizacji możesz przytwierdzić go do ściany. Solidna konstrukcja sprawia, że można na nim ustawić kilka rzędów kompletów. W małym garażu przyda się niewielki pionowy stojak z centralnie umieszczoną rurką na koła.

Przechowywanie opon to czynność z pozoru nieistotna. Jeśli jednak będziesz dbał o ogumienie, zyskasz szczególnie podczas zakładania gum. Chyba lepiej jest robić to na czystych i zadbanych kołach niż na usmarowanych pyłem z klocków? Zabezpieczenie tych ważnych części pojazdu pozwoli ci zaoszczędzić środki, które niedbały właściciel wyda na nowe opony, bo wcześniejsze zostały przedwcześnie zużyte.

Dodaj komentarz