Jeśli chcesz kupić ekologiczny i wygodny w użytkowaniu pojazd, to bez wątpienia musisz zwrócić uwagę na silniki elektryczne do samochodów. To dzięki nim powstają auta nie tylko niezwykle ekonomiczne, ale też ekologiczne. Z pewnością warto poznać wady i zalety tego typu pojazdów. Dzięki temu sprawdzisz, czy to na pewno odpowiedni wybór. Silniki elektryczne do auta mogą występować w wielu różnych rodzajach. Sprawdź, czym różnią się samochodowe silniki elektryczne.
Napędy elektryczne do samochodów – co je wyróżnia?
Napędy elektryczne do samochodów sprawiają, że pojazdy te są przede wszystkim niezwykle ciche i płynne w użytkowaniu. Na dodatek są ekologiczne, ponieważ nie wytwarzają spalin. Należy jednak nadmienić, że sama ich produkcja akumulatorów jest droższa i bardziej szkodliwa dla środowiska, niż tworzenie silników do innych typów pojazdów.
Napędy elektryczne pozwalają na ekonomiczną jazdę – to obecnie najtańszy sposób zasilania pojazdów, szczególnie jeśli posiadasz na swojej posesji panele słoneczne. Dzięki nim ładowanie auta nie będzie cię prawie nic kosztować! Jak widać, silniki elektryczne do samochodów nie bez powodu zyskują na popularności.
Silnik elektryczny samochodowy – jakie są jego ograniczenia?
Niezależnie od tego, w jaki sposób został zbudowany elektryczny silnik samochodowy, ma on swoje ograniczenia. Te najbardziej widoczne dotyczą ilości kilometrów, które auto może przejechać na jednym ładowaniu. Również szybkość ładowania może stanowić problem. Silniki elektryczne do samochodów ładuje się około 5–8 godzin w warunkach domowych. Na szczęście te ograniczenia z roku na rok stają się coraz mniejsze.
Po pierwsze akumulatory są pojemniejsze, dlatego pojazdy mogą pokonywać coraz większe odległości. Po drugie na stacjach benzynowych często można znaleźć stanowiska szybkiego ładowania, dzięki czemu auto będzie gotowe do jazdy już po kilkudziesięciu minutach.
Rodzaje silników w pojazdach elektrycznych
Silniki elektryczne można podzielić na kilka kategorii. Przede wszystkim zwraca się uwagę na ich sposób zasilania. Można wyróżnić te zasilane napięciem stałym oraz przemiennym. W samochodach stosuje się przede wszystkim takie silniki elektryczne do auta:
- indukcyjne (asynchroniczne, stosujące prąd naprzemienny);
- wykorzystujące magnesy trwałe.
Te drugie są bardzo ekonomiczne i używa się ich w tych pojazdach, które mają większy zasięg. Jednak w ich przypadku należy być ostrożnym w trakcie montażu – pole magnetyczne może sprawić, że będą działać nieprawidłowo.
Silnik synchroniczny i asynchroniczny – czym się różnią?
Silnik synchroniczny a asynchroniczny różnią się sposobem działania. Ten pierwszy może być wyposażony w specjalistyczne magnesy trwałe lub działać dzięki temu, że jest wzbudzany prądowo. Ten drugi typ jest wykorzystywany zdecydowanie rzadziej. W przypadku pojazdów, które muszą rozwijać duże prędkości, jest to mniej bezpieczny i ekonomiczny wybór. Silnik asynchroniczny jest tańszy, nie wymaga konserwacji i może mieć wyższą gęstość mocy.
Jak długo będzie działał silnik do samochodu elektrycznego?
Czy silnik do samochodu elektrycznego jest tak samo wytrzymały, jak ten klasyczny? Zazwyczaj takie pojazdy mają gwarancję wynoszącą 8 lat lub 160 tys. przejechanych kilometrów. Do niedawna wiadomo było, że po przejechaniu ok. 240 tys. km akumulator zazwyczaj traci część swojej pojemności i można naładować go do 70–80%. Jednak Tesla Impact Report 2020 podaje, że dwa modele Tesli tracą w ciągu 10 lat ok. 12% pojemności baterii.
Oznacza to, że może ona po prostu wymagać wymiany, ale przecież i w klasycznym samochodzie co jakiś czas elementy się zużywają i wymagają wymiany. Obecnie podaje się, że samochody elektryczne można eksploatować przez ok. 20–25 lat lub nawet dłużej. To nie jest zły wynik!
Silniki elektryczne do samochodów – to przyszłość motoryzacji
Klasyczne silniki osiągnęły już swoje maksymalne parametry. Dlatego nadszedł czas na zmianę. Silniki elektryczne do samochodów to wciąż rozwijająca się dziedzina, ale bez wątpienia coraz istotniejsza na rynku. Z tego powodu warto ją obserwować. Na rynku cały czas pojawiają się nowe, ciekawe modele, a zakup używanego pojazdu elektrycznego jest coraz łatwiejszy. Prawdopodobnie już za kilkanaście lat po miastach będą poruszały się przede wszystkim samochody i inne pojazdy zasilane prądem.
Jak widzisz, silniki do samochodów elektrycznych są ciekawą i wciąż szybko rozwijającą się technologią. Nawet jeśli zasilane w ten sposób pojazdy nie są dla ciebie odpowiednie, bo mają zbyt mały zasięg, to być może za kilka czy kilkanaście lat zmienisz zdanie. Samochody będą w stanie przejechać bez ładowania i tysiąc kilometrów, co pozwoli Ci nawet na wyjazd na wakacje za granicę. Auta elektryczne z pewnością podbiją rynek!