Zużycie paliwa jest często jednym z ważniejszych czynników, który bierzesz pod uwagę przed zakupem samochodu. Nie ma się czemu dziwić. Wyższe spalanie to nie tylko wymiernie większe koszty. Przekłada się ono na zanieczyszczenie powietrza spalinami, co w dobie dbania o planetę nie jest przez wielu mile widziane. Co jednak wpływa na spalanie? Poznaj ten mechanizm lepiej, aby jeździć bardziej ekonomicznie. Dowiedz się, czy spalanie auta można znacznie ograniczyć. Sprawdź, dlaczego auto pali więcej i czy da się temu zaradzić!
Co powoduje większe zużycie paliwa?
Jeśli chcesz oszczędzić, warto jeździć tak, aby spalanie paliwa było jak najniższe. Kilka przyzwyczajeń sprawia, że auto pali więcej. Sprawdź, czy ty też masz te nawyki:
- masz nowoczesny samochód, ale trzymasz nogę na gazie przy odpalaniu – to nie zawsze jest konieczne, a sprawia, że auto pali więcej;
- zaraz po ruszeniu gwałtownie przyspieszasz – nienagrzany silnik będzie nie tylko palił więcej, lecz również szybciej się zużywał;
- jesteś na postoju z włączonym silnikiem – jeśli stoisz w miejscu przez 10-20 sekund, opłaca się wyłączyć silnik;
- hamujesz tylko za pomocą pedału – jeśli wykorzystasz tylko silnik, ograniczysz spalanie o 0,1 litra na 100 km;
- jedziesz na zbyt niskich biegach – powinieneś jechać na piątym biegu już przy 60 km/h, aby ograniczyć spalanie;
- gwałtownie zmieniasz prędkości – to sprawia, że samochód po prostu pali zdecydowanie więcej.
Jakie jest średnie spalanie auta?
Nie będziemy w stanie podać ogólnego średniego spalania samochodu. Wiele zależy od modelu, roku produkcji i silnika. Nie bez znaczenia są też gabaryty auta. Im większy jest pojazd, tym więcej będzie palił. Ponadto, wpływ na spalanie paliwa sposób jazdy kierowcy, a także silnik konkretnego pojazdu. Oto przykładowe średnie spalania:
- Nissan 370Z Roadster 3.7 V6 328KM 241kW (Pb) – 11-12,9 l na 100 km;
- Citroen C5 Aircross SUV 1.6 PureTech 181KM 133kW (Pb) – 5,7-7,8 l na 100 km;
- Opel Astra J Sports Tourer 1.3 CDTI ecoFLEX 95KM 70kW (ON) – 4,1-5,7 l na 100 km.
Oczywiście, jeśli wybierasz auto do jazdy po mieście, możesz spodziewać się stosunkowo niskiego spalania. W sytuacji, gdy np. stawiasz na wytrzymały i ciężki pojazd spalinowy, musisz zaś liczyć się z dużymi kosztami eksploatacji.
Licznik spalania paliwa nie działa
Zepsuł ci się licznik w samochodzie albo masz wrażenie, że źle działa? Spalanie paliwa możesz obliczyć samodzielnie. To bardzo proste, jednak będzie wymagało od ciebie odrobiny uwagi. Oto kolejne kroki:
- zacznij od zatankowania pojazdu do pełna;
- następnie spisz stan swojego licznika lub wyzeruj go, aby móc sprawdzić, jak wiele kilometrów przejedziesz;
- przejedź wybrany przez siebie odcinek, a następnie znów zatankuj auto;
- sprawdź, ile litrów musiałeś wlać w pojazd, a następnie podziel tę wartość przez liczbę przejechanych kilometrów i pomnóż przez 100.
W ten sposób dowiesz się ile paliwa auto spaliło na 100 km.
Przyczyny zwiększonego zużycia paliwa przez auto
Twój samochód nagle zaczął palić więcej? Być może to wynik problemów z pojazdem. Jeśli więc nagle twoje auto więcej pali, warto wybrać się do mechanika. Specjalista sprawdzi, czy na pewno wszystko działa w nim, jak należy. Co może podwyższać zużycie spalania paliwa? Powodów może być wiele:
- zwiększone obciążenie samochodu;
- działająca klimatyzacja w upalne lato;
- zbyt niskie ciśnienie w oponach, które powoduje większy opór w trakcie jazdy;
- uszkodzona sonda lambda;
- nieprawidłowo działający układ hamulcowy.
To tylko kilka z powodów, przez które auto może palić więcej. Jeśli okaże się, że przyczyną nie jest drobne obciążenie, na które masz wpływ, prawdopodobnie będziesz mieć do czynienia z jakimś rodzajem usterki mechanicznej. Jak widzisz, wyższe spalanie paliwa czasem wynika z poważniejszych problemów.
Podwyższone spalanie – diesel
Diesel jest uznawany za dość oszczędny silnik. Jeśli przestaje takim być, prawdopodobnie dzieje się z nim coś złego. W przypadku takiej jednostki warto zawsze sprawdzić, czy wewnątrz znajduje się płyn AdBlue. Jeśli powinien tam być, nie ma go prawie wcale, spalanie może dość znacznie się podnieść. Inne przyczyny większego zużycia paliwa to zapchany filtr powietrza albo zbyt stary olej silnikowy. Właśnie dlatego powinieneś regularnie sprawdzać swój pojazd u mechanika.
Spalanie paliwa to coś, co zależy od wielu czynników, ale pamiętaj, że również styl jazdy i twoje nawyki również mogą je zwiększać. Postaraj się wziąć sobie do serca nasze porady. Może nie przełoży się to na gigantyczną oszczędność, ale przy rosnących cenach paliwa liczy się każdy grosz.