Świeca żarowa jest elementem, który znajdziesz w każdym samochodzie. Świece są znane przede wszystkim z tego, że zimą pomagają w odpaleniu samochodu. Co będzie, jeśli są zepsute? Może się okazać, że nawet niewielki mróz utrudni zapłon lub nawet uniemożliwi ruszenie autem. Z tego powodu warto zadbać o ich przegląd przed zimą. Sprawdź, jaki mają wpływ na spalanie. Przeczytaj, ile kosztuje ewentualna wymiana świec żarowych i jak często się zużywają. Poznaj ich rodzaje i charakterystykę. Jesteśmy pewni, że po lekturze tekstu nie pomylisz ich ze świecami zapłonowymi!
Świece żarowe w aucie – czym są?
Świece żarowe są używane nie tylko w samochodach. To części, które możesz znaleźć w silnikach wysokoprężnych i modelarskich. Ich podstawową funkcją jest stabilizacja silnika na wolnych obrotach. Są również niezwykle istotne przy rozruchu silnika, zwłaszcza w trudnych warunkach, np. gdy na zewnątrz panuje mróz. Wykorzystywane są przede wszystkim w samochodach z silnikiem Diesla, czyli zasilanych olejem napędowym. To jeden z bardziej rozbudowanych i skomplikowanych typów silnika. Warto wiedzieć, że dawniej były wykorzystywane wyłącznie po to, by podgrzać komorę spalania.
Budowa świecy żarowej – jak ona wygląda?
Świece żarowe są dość prostymi urządzeniami. Zbudowane są z metalowego korpusu zakończonego gwintem. Muszą być szczelne, co zapewnia wcisk. Dzięki temu element grzewczy nie straci ciepła. Ich dość charakterystyczne podwójne spirale pozwalają uzyskać odpowiednią charakterystykę prądowo-temperaturową, która jest typowa dla świecy żarowej. Warto wiedzieć, że w jej wnętrzu znajduje się sproszkowany materiał izolacyjny. Tego typu urządzenie powinno pozwolić osiągnąć 850 stopni Celsjusza w ciągu zaledwie kilku sekund.
Jakie są rodzaje świec żarowych?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje świec żarowych i pamiętaj, aby typ dobrać odpowiednio do modelu swojego pojazdu. Prawdopodobnie wybrany model świec i tak będzie jednym z dwóch rodzajów:
- z prętem grzewczym ceramicznym;
- z prętem grzewczym metalowym.
Ten pierwszy ma element grzejny, który jest mieszanką materiału ceramicznego oraz różnych metali, dzięki czemu może osiągać wysoką temperaturę grzania. Można jednak podzielić świece nie tylko ze względu na typ wykorzystanych materiałów. Jeśli rozróżnimy sposób grzania, można wymienić np. świece dwufazowe lub trójfazowe.
Ile jest świec żarowych w samochodzie?
Czy w silnikach wysokoprężnych też są świece żarowe? Diesel nie może się bez nich obejść i są one stałym elementem wyposażenia tego typu silnika. Zwykle w takich jednostkach znajdziesz cztery świece. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że trudniej je wymienić niż te zapłonowe, ponieważ są od nich znacznie delikatniejsze. Z tego powodu ich ewentualną wymianę najlepiej zleć specjaliście, żebyś niechcący niczego nie uszkodził. Zazwyczaj jedna świeca żarowa to koszt 10-20 złotych. Te elementy nie są więc szczególnie drogie.
Świece żarowe a spalanie
Jeśli świece żarowe w twoim aucie są uszkodzone, na pewno zauważysz, że wzrośnie spalanie. Silnik przy takiej awarii jest mniej stabilny i będzie wymagał większych ilości paliwa, aby sprawnie i bezproblemowo działać. Największy wpływ na spalanie ma jednak jakość oleju napędowego oraz temperatura otoczenia. Zimą pojazd będzie palił więcej, ponieważ potrzebuje więcej energii do rozgrzania silnika. Zwróć też uwagę, że paliwo jest wtedy rozrzedzane, aby nie zamarzało w niskich temperaturach.
Świece żarowe – objawy ich zużycia
Jak rozpoznać, że świece żarowe wymagają wymiany? Objawy to:
- problemy z rozruchem (zwłaszcza zimą);
- wypadanie zapłonu;
- nierówna praca na biegu jałowym.
Jeśli silnik będzie pracował nierówno na biegu jałowym, wówczas może szarpać i drgać, a to zwiastuje niesprawne świece żarowe. Jeśli zauważysz wymienione objawy, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim mechanikiem, który powinien zdiagnozować problem. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że przez zepsuty element będziesz musiał remontować cały silnik swojego samochodu.
Jak dbać o świece żarowe w samochodzie?
Jednak jest kilka czynności, które mogą wydłużyć żywotność świec żarowych. Po pierwsze, gdy zapalisz silnik, odczekaj kilka sekund. Dopiero gdy ikonka symbolizująca świece żarowe zgaśnie, rusz z miejsca. W ten sposób dasz silnikowi czas, aby odpowiednio się nagrzał. Ponadto, zwróć uwagę na to, czy ikonka nie pali się w trakcie jazdy. Jeśli się wciąż daje o sobie znać, to oznacza, że prawdopodobnie będziesz musiał wymienić świece.
Ile wytrzymują świece żarowe w silniku?
To, ile wytrzymają świece żarowe w twoim aucie, zależy od ich rodzaju. Te wykonane z metalu będziesz musiał wymienić po przejechaniu maksymalnie 80 tys. km. O wiele bardziej wytrzymałe są te ceramiczne, które pozwalają na przejechanie ponad 200 tys. km. Staraj się je regularnie wymieniać. Rób to, gdy twoje auto pokona określoną przez producenta świec liczbę kilometrów.
Świece żarowe to element silnika, który jest nieodzowny nie tylko zimą. Dbaj o to, by ta część była sprawna, bo jej uszkodzenie przekłada się na wyższe spalanie i odczuwalne problemy podczas jazdy. Nie zapominaj także o regularnej ich wymianie.