Końcówka drążka kierowniczego to jedna z szybciej zużywających się w całym samochodzie części. Z pewnością doskonale wiesz, że w Polsce nie brakuje przeciętnych dróg. Jazda po nich na dłuższą metę skutkuje pojawianiem się luzów przy skręcaniu kół. Efektem tego jest utrata precyzji niezbędnej w czasie prowadzenia samochodu. Na tym nie koniec! Skutkuje to również nieodwracalnym zniszczeniem opon. Bagatelizowanie początkowych objawów może doprowadzić nawet do oderwania koła od samochodu. Sprawdź, jak samodzielnie wymienić drążek kierowniczy!
Wymiana drążka kierowniczego w samochodzie – kiedy należy to zrobić?
Zanim dowiesz się, jak wymienić drążek kierowniczy, musisz mieć świadomość, jak tego dokonać. Niestety odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna i niejednoznaczna. Wpływają na nią takie aspekty, jak:
- marka samochodu;
- jakość dróg, po jakich się poruszasz;
- jakość drążka.
Wymiana drążka kierowniczego w samochodzie to czynność, którą należy przeprowadzać co około 50 tysięcy przejechanych kilometrów. Interwał ten jednak może ulec skróceniu, jeśli gwałtownie prowadzisz pojazd. W takim wypadku wcześniej musisz wiedzieć, jak wymienić drążek kierowniczy.
Wymiana drążka kierowniczego – etapy oceny zużycia
Zanim zabierzesz się za pracę, będziesz musiał zweryfikować stan drążka. Najważniejszym objawem mówiącym o zużyciu jest luz wyczuwalny w trakcie prowadzenia samochodu. Niestabilność tego typu powinna sprawić, że zapali ci się czerwona lampka. W takim wypadku będziesz mógł mieć pewność, że wymiana drążka kierowniczego jest konieczna.
Istnieją też inne oznaki zużycia tych elementów. Jeśli są one zniszczone, spod maski będzie wydobywał się hałas. Bez względu na to, czy pojazd jest w ruchu, czy stoi w miejscu, rumor ten będzie wyraźnie słyszalny.
Jeśli chcesz mieć 100% pewności, że wymiana drążka kierowniczego jest niezbędna, podnieś samochód i sprawdź, czy część ta jest luźna. W niektórych wypadkach samo poruszanie kołem sprawi, że dowiesz się o problemie. To sprawia, że zdiagnozowanie konieczności wymiany drążka kierowniczego jest łatwe.
Pamiętaj, że bagatelizowanie tych objawów może doprowadzić do znacznie kosztowniejszych w naprawie usterek. Nie warto zwlekać z konserwacją elementu. Sprawdź, jak wymienić drążek kierowniczy?
Jak samodzielnie wymienić drążek kierowniczy? Niezbędne narzędzia
Zanim dowiesz się, jak wymienić drążek kierowniczy, musisz przygotować odpowiednie narzędzia. Jakie? Przydadzą ci się:
- klucze nasadowe;
- klucze płasko-oczkowe;
- klucze ampulowe;
- preparat miedziowy;
- szczotka druciana;
- odrdzewiacz.
Zweryfikuj sam, jak wymienić drążek kierowniczy!
Wymiana drążka kierowniczego krok po kroku
To, jak wymienić drążek kierowniczy, nie jest proste. Musisz mieć wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej. Jeśli jesteś laikiem w tej dziedzinie, zleć wymianę drążka kierowniczego specjaliście. W przeciwnym razie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował przeprowadzić tę czynność w swoim garażu.
Jak wymienić drążek kierowniczy krok po kroku?
- Wymiana drążka kierowniczego krok po kroku musi rozpocząć się od podniesienia pojazdu oraz zdemontowania kół z przedniej osi.
- Środek do usuwania rdzy spryskaj nakrętkę mocującą końcówkę drążka kierowniczego. Pozostaw na kilka minut.
- Zdejmij dolną osłonę jednostki napędowej.
- Usuń nakrętkę mocującą końcówki drążka kierowniczego.
- Użyj ściągacza do sworzni kulowych, aby zdjąć końcówkę drążka kierowniczego.
- Zdemontuj zacisk osłony przeciwpyłowej, który zamontowany jest na przekładni kierowniczej.
- Przemieść osłonę tak, aby znajdowała się bliżej drążka.
- Odkręć drążek od zębatej listwy.
- Dokładnie wyczyść powierzchnię uszczelniającą na osłonie przeciwpyłowej.
- Zamontuj nowy drążek w zębatej listwie.
- Ponownie umieść osłonę przeciwpyłową oraz zamknij zaciski.
- Końcówka drążka musi teraz zostać zamontowana w zwrotnicy.
- Włóż dolną osłonę silnika.
- Zajmij się montażem przednich kół.
- Ustaw geometrię oraz wykonaj jazdę próbną. Jeśli wszystko dobrze działa, wymiana drążka kierowniczego dobiegnie końca.
Wymiana drążka kierowniczego u mechanika – o czym trzeba wiedzieć?
Jak sam już wiesz, wymiana drążka kierowniczego w aucie to dość trudne zadanie. Właśnie dlatego w wielu przypadkach znacznie lepiej będzie udać się do profesjonalisty. Ile kosztuje taka usługa? Czynność ta to wydatek rzędu około 100 zł. Nie jest to wiele, jednak nie możesz zapomnieć o dodatkowej korekcji zbieżności kół, której koszt wynosi od 100 do 200 zł.
Wymiana drążka kierowniczego musi być przeprowadzana stosunkowo często. Sprawność tego elementu bezpośrednio wpływa na twoje bezpieczeństwo. Możesz dokonać wymiany samodzielnie albo zlecić ją specjaliście.