Jeśli lubisz adrenalinę i ryzyko, to wyścigi motocyklowe są czymś dla ciebie. Zobaczysz, że zakochasz się w tym sporcie! Poznaj prestiżowe oraz najbardziej niebezpieczne zawody, w których biorą udział topowi zawodnicy z całego świata. Wyścigi ścigaczy to coś, obok czego nie przejdzie obojętnie żaden miłośnik motoryzacji. Jakie tory są najsłynniejsze? Kiedy na torze pojawiło się najwięcej ofiar śmiertelnych i jakie konkurencje obecnie uznaje się za najbardziej ryzykowne? Dowiedz się też, czy w Polsce można jeździć motocyklem na torach wyścigowych i sprawdź, jakie trzeba mieć predyspozycje. Zawody motocyklowe wymagają też olbrzymiej pasji oraz wrodzonego talentu do prowadzenia jednośladu. Nawet jeśli jesteś tylko widzem, warto poznać więcej szczegółów!
Wyścigi motorowe – jak wygląda ich klasyfikacja?
Międzynarodowa Federacja Motocyklowa dzieli wyścigi motocyklowe na pięć różnych kategorii. Zawodnicy specjalizują się zazwyczaj tylko w jednej konkurencji. Są to:
- road racing, czyli wyścigi odbywające się na ulicach i szosach;
- motocross, czyli zawody rozgrywane na nieutwardzonych wzniesieniach;
- enduro, czyli wyścigi wytrzymałościowe;
- track racing, czyli żużel. Odbywa się na specjalnie przygotowanych do tego torach;
- trail, w trakcie którego zawodnicy muszą pokonać różnorodne przeszkody.
Nie da się ukryć, że najpopularniejsze wyścigi motorowe w Polsce to track racing. Jednak amatorzy coraz częściej uprawiają motocross, który pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu i daje zastrzyk adrenaliny.
Wyścigi motocyklowe – poznaj te najbardziej znane
Słynne wyścigi motorów to między innymi Dakar oraz North West 200. Ten pierwszy polega na ściganiu się przez połać pustyni. Uczestnicy mają do wyboru jeden z czterech różnych typów pojazdów. Rajd sprawdza przede wszystkim wytrzymałość uczestników. Podaje się, że dotychczas zginęło w nim około 60 osób, w tym kilkunastu uczestników. Regularnie biorą w nim udział Polacy. Z kolei wyścig North West 200 odbywa się w Irlandii Północnej. Uchodzi za niebezpieczny, ponieważ trasa usłana jest różnorodnymi przeszkodami. Pojazdy osiągają prędkość do 350 km/h, a uczestnicy muszą wykazać się umiejętnościami na najwyższym poziomie.
Motorowe wyścigi – w tych brał udział tylko jeden Polak!
Choć miło jest widzieć rodaków w zawodach na całym świecie, nie wszystkie motorowe wyścigi mają polską reprezentację. Na przykład w zmaganiach Isle of Man TT startował w sumie tylko jeden Polak. Te wyścigi organizowane są od 1907 roku. Należą do najbardziej kontrowersyjnych z powodu licznych ofiar śmiertelnych. Przez ponad 100 lat liczba zgonów wyniosła w sumie ponad 240. Mimo tego najbardziej utalentowani sportowcy wciąż pragną brać w nim udział, zarówno dla nagrody, jak i samej adrenaliny. Jedynym Polakiem, który wziął udział w tych zawodach, był Błażej Betlej. Te wyścigi motocyklowe pozwalają na rozwijanie prędkości powyżej 320 km/h!
Słynne wyścigi motocyklowe Isle of Man TT
Wyścigi ścigaczy są właściwie od razu kojarzone właśnie z Isle of Man TT, które uznaje się za najbardziej niebezpieczne na świecie. Pojazdy, które biorą udział w zmaganiach, to zwykle lekkie, ale bardzo zwrotne i szybkie jednoślady. Wśród nich można znaleźć takie pojazdy, jak Ducati Panigale V4 o mocy 214 KM. Niektóre egzemplarze osiągają ponad 300 KM! Waga motocykli w wyścigach na Wyspie Man nie przekracza 200 kg.
Najważniejsze zawody motocyklowe w Polsce
Zawody motocyklowe w Polsce także cieszą się dość dużą popularnością. Warto wymienić Puchar Polski Classic. Odbywa się on w etapach i jest rozgrywany w kilku różnych polskich miastach. Co ciekawe, pierwsze zawody żużlowe, które uznane zostały za mistrzostwa Polski, były zmaganiami indywidualnymi. Rozegrały się w 1932 roku w Mysłowicach. Do dziś jednym z najważniejszych konkursów w tej dziedzinie są właśnie Indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu. Te wyścigi motocyklowe rozgrywają się w różnych polskich miastach. W latach 2018-2021 były organizowane w Lesznie.
Uliczne wyścigi motocyklowe nie odbywają się w Polsce
Co ciekawe, w Polsce w ogóle nie odbywają się legalne uliczne wyścigi motocyklowe. Choć już w Czechach można znaleźć wyścigi TT, to mimo niezłych warunków na razie nie można na to liczyć w naszym kraju. Dlaczego? Takie wyścigi motocyklowe są zwykle szczególnie niebezpieczne. Miłośnicy tego sportu liczą, że wreszcie będzie można je organizować.
Nielegalne wyścigi motocyklowe w Polsce
Choć żadne uliczne wyścigi nie są oficjalne, to nie oznacza, że w ogóle się nie odbywają. W końcu to przecież biznes! Dlatego w Polsce czasem zdarzają się nielegalne wyścigi motocyklowe. Istnieją nawet (nie)oficjalne klasyfikacje. Takie zawody zwykle mają miejsce pod osłoną nocy, na niemal pustych drogach. I choć czasem policja informuje o wystawianiu mandatów, to wcale nie powstrzymuje organizatorów przed kolejnymi zawodami tego typu. Nie warto jednak ryzykować, biorąc udział w takich imprezach – w ten sposób można łatwo stracić nie tylko prawo jazdy.
Wyścigowe motory warte zapamiętania – poznaj najszybsze!
Jakie wyścigowe motory to przepis na najlepsze wyniki w trakcie zawodów? Choć nie bez znaczenia są umiejętności kierowcy, to przecież zawody wymagają też najlepszej jakości sprzętu. Wyścigi motocyklowe gromadzą więc prawdziwą elitę wśród najświeższych modeli. Jednym z najszybszych na świecie jest model Kawasaki ZX 12R. Rozwija on prędkość nawet do 315 km/h, a jego moc to 190 KM. Produkowany w latach 2000-2006 zapisał się na stałe w pamięci miłośników motoryzacji. Innym szybkim motocyklem jest BMW S 1000 RR. Pojazdy z tej serii są tworzone cały czas od 2009 roku. Oficjalnie mogą osiągać prędkość do 299 km/h, a ich moc to 207 KM.
Wyścigi motocyklowe mogą przybierać najróżniejsze formy. Najpopularniejsze są te organizowane na torach, a w Polsce ogromnym zainteresowaniem cieszy się żużel. Refleks i umiejętność szybkiego reagowania oraz stalowe nerwy to coś, co musi mieć każdy zawodnik biorący udział w zawodach motorowych. Widzisz zatem, że nie bez powodu profesjonaliści zyskują tak duży szacunek kibiców.