Poznaj zakazy dla ciężarówek. Kiedy nie można jeździć?

Zakaz ruchu ciężarówek w ciągu dnia obowiązuje w Polsce w trakcie niektórych świąt. To jednak nie wszystkie obostrzenia, które są związane z poruszaniem się pojazdami ważącymi więcej niż 3,5 tony. Jeśli wyjeżdżasz poza granice kraju, także musisz zapoznać się ze wszystkimi wytycznymi. Zakazy dla ciężarówek mają za zadanie upłynnić ruch na drogach, a także zminimalizować ewentualne szkody, które czasem powodują naładowane w pełni pojazdy. Z tego powodu w okresie letnim często są wprowadzane dodatkowe regulacje dotyczące ciężarówek. Dowiedz się, jakie są przepisy! 

Zakaz ruchu ciężarówek – Polska. Kiedy nie możesz jechać?

Zakaz jazdy ciężarówek, czyli pojazdów, których masa przekracza 12 ton (poza autobusami), obowiązuje od 8:00 do 22:00 w dni wolne od pracy, a także pomiędzy 18:00 a 22:00 w dzień, który poprzedza święto. Zwykle są to między innymi:

 • Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny;
 • 1 oraz 3 maja;
 • Zielone Świątki;
 • Boże Ciało,
 • 11 listopada;
 • 25-26 grudnia.

W te dni nie możesz poruszać się po drogach poza wyznaczonymi godzinami. Dlatego weź to pod uwagę, zanim wyruszysz w trasę.

Zakazy ruchu dla ciężarówek latem

Zakazy jazdy dla ciężarówek w określonych godzinach pojawia się także w miesiącach letnich. Rozgrzany do wysokich temperatur ciemny asfalt staje się wtedy zbyt miękki i ciężkie pojazdy mogą wytworzyć w nim wyżłobienia. Te z kolei generują koszty i są również niebezpieczne dla innych uczestników ruchu. 

Zakazy dla ciężarówek w wakacje – kiedy?

Zakazy dla ciężarówek latem obowiązują od 25 czerwca do 29 sierpnia. Godziny, kiedy nie można jeździć, zależą od dnia tygodnia:

 • piątek – od 18:00 do 22:00;
 • sobota – od 8:00 do 14:00;
 • niedziela – od 8:00 do 22:00. 

Jeśli więc jest to możliwe, w tym czasie staraj się wykonywać swoje kursy w tygodniu. Wtedy zakaz jazdy ciężarówek nie będzie cię obowiązywał. 

Zakazy ruchu ciężarówek w Europie też obowiązują

Polska nie jest jedynym krajem, który wprowadził ograniczenia ciężarówek. Dlatego zanim wyjedziesz za granicę, dokładnie sprawdź, jakie są przepisy w danym państwie. Na przykład w Niemczech we wszystkie soboty od 3 lipca do 28 sierpnia w godzinach od 7:00 do 20:00 nie mogą poruszać się na drogach pojazdy ważące powyżej 7,5 tony. W Czechach wakacyjne ograniczenie trwa od 1 lipca do 31 sierpnia w godzinach:

 • piątek – od 17:00 do 21:00;
 • sobota – od 7:00 do 13:00;
 • niedziela i inne święta – od 13:00 do 21:00.

Podobne ograniczenia są również w takich krajach, jak Węgry, Słowacja, Francja czy Włochy. Sprawdź również, na których drogach ciężarówki nie są w ogóle dopuszczane do ruchu, bo i na takie zakazy dla ciężarówek można czasem natrafić. 

Zakazy dla ciężarówek nie dotyczą wszystkich pojazdów

Zwróć uwagę na to, że ograniczenia dla ciężarówek nie dotyczą wszystkich dużych pojazdów. To z tego powodu na drogach we wskazanych godzinach mimo wszystko można czasem natrafić na tiry i inne duże samochody. Poza wspomnianymi już autobusami poruszać mogą się też te pojazdy przewożące produkty, które szybko się psują (np. żywność) oraz żywe zwierzęta, ponieważ dostarczyć je na miejsce jak najszybciej. Ponadto, ograniczeniami nie są objęte pojazdy przewożące leki oraz te, które dostarczają niezbędne do codziennego funkcjonowania każdej aglomeracji paliwo.

Ograniczenia prędkości ciężarówki na drogach

Kierowcy ciężarówek muszą uważać na zakazy, ale nie tylko. Nie mniej istotne są ograniczenia prędkości. Jakie są zakazy dla ciężarówek w tej kwestii? Takie pojazdy nie mogą poruszać się szybciej niż 80 km/h. Jest to związane z niebezpieczeństwem, jakie może powstać na drodze. Duży ciężar pojazdu w razie zderzenia np. z samochodem osobowym może być przyczyną naprawdę tragicznego w skutkach wypadku. Dlatego jako kierowca bądź odpowiedzialny i stosuj się do przepisów.

Zakaz ruchu ciężarowych samochodów to coś, do czego ich kierowcy muszą się dostosować. Jeśli jesteś jednym z nich, pamiętaj, że przepisy zakazujące jazdy zostały wprowadzone w trosce o płynność ruchu, więc przestrzegaj zarówno ich, jak i ograniczeń prędkości.

Dodaj komentarz