Czy pojazdy latające to nasza przyszłość? Na świecie powstaje coraz więcej projektów latających samochodów. Są to pojazdy, które dzięki niezwykłej technologii są w stanie wzbić się w powietrze. Niektóre firmy produkują prototypy pierwszych pojazdów latających. Dzięki składanym częściom elementy są w stanie przekształcić się w auto, które umie latać. Jest to szokująca i wciąż zadziwiająca wizja, jednak może otwierać drzwi do niedalekiej przyszłości. Czy latający samochód to nadal mrzonka? A może to perspektywa bliższa, niż nam się wydaje? Dowiedz się więcej o tych niezwykłych pojazdach!
Skąd pomysł na latające auta?
Idea latających aut przewijała się w filmach i literaturze przez lata. Można myśleć, że są to nierealne pomysły, którymi interesować się mogą tylko dzieci. Jest to jednak nieprawda, ponieważ wiele firm na świecie wykonuje realistyczne projekty latających samochodów. Nad taką technologią pracują wszystkie koncerny lotnicze, samochodowe i transportowe. Gdzie jednak narodził się pomysł konstrukcji pojazdu latającego?
Trochę historii
Pierwszym projektem był Curtiss Autoplane, który powstał w 1917 roku. Pod koniec lat 80. XX wieku kilku Słowaków zaczęło rozmyślania nad sprawną ucieczką z kraju przepełnionego komunistycznymi wpływami. Wpadli oni na genialny pomysł stworzenia latającego samochodu. Stworzyli firmę AeroMobil, która w 2020 roku wypuściła do sprzedaży pierwszy projekt samochodów latających. Na razie jest to zarys, który pozostaje w fazie testów, jednak zdecydowanie stanowi zalążek przepustki do podniebnej przyszłości.
Czy latający samochód jest potrzebny?
Pierwsze projekty latających aut są niezwykle inspirujące do dalszych badań oraz rozważań dotyczących rozwoju technologii. W XXI wieku latający samochód nie jest niezbędny do życia, jednak jeśli pojawiłby się, to mógłby całkowicie zmienić sposób funkcjonowania świata i wpłynąć ogromnie na rzeczywistość. Kto wie, może już w niedalekiej (relatywnie) przyszłości każdy z nas będzie miał latający samochód?
Pierwsze projekty latających samochodów przyszłości
Firma AeroMobil ciągle wypuszcza nowe projekty samochodów, które latają. Powstało wiele koncepcji aut, jednak pierwszym dopracowanym projektem tej filmy jest nowoczesny pojazd latający, o zadziwiających kształtach. Oto kilka najnowszych pomysłów:
- AeroMobil 3.0 – jest to pierwszy projekt przystosowany do poruszania w ruchu lotniczym i drogowym. Latający samochód pali 15 litrów paliwa na godzinę lotu, a na 100 km na lądzie wystarcza mu 8 litrów paliwa. Jest to latające auto, które może startować z płaskiego gruntu, jak również potrafi lądować na nierównym podłożu. Auto po rozłożeniu skrzydeł ma podobną wielkość do samochodu dostawczego;
- AeroMobil 4.0 – to kolejny projekt latającego samochodu. Jest to hybryda. W powietrzu napędzana jest silnikiem spalinowym, który pełni funkcję agregatu, a na ziemi wykorzystuje napęd elektryczny;
- AeroMobil 5.0 – najnowsza wersja pojazdu latającego. Nie jest to pomysł realizowany już teraz, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych projektów. Na razie to model auta przyszłości, które ma szansę zaistnieć w rzeczywistości. Projekt pozostaje w fazie badań i testów.
Inne rewolucyjne pomysły
Na świecie pojawia się coraz więcej projektów latających samochodów.
Porsche i Boeing
Niedawno firmy Porsche i Boeing ogłosiły informację, że podejmują współpracę nad projektami nowoczesnych samochodów latających. Mają przede wszystkim zająć się miejskimi środkami latającymi klasy premium. Porsche to nie tylko motorsport i firma pragnie być także liderem w projektowaniu najnowszych samochodów, które przyczynią się do rozwoju cywilizacji. Boeing jest już po pierwszej fazie testów latającego samochodu, na którego pokład będzie można zabrać czterech pasażerów. Najnowszy prototyp pokonuje aż 80 km.
Parametry pojazdu latającego Boeinga
Jest to mobilny samochód, który pomieści cztery osoby, a jego zasięg to nawet do 250 mil. Prędkość przekracza tutaj sto kilometrów na godzinę. Jest to dość wysoki wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to samochód, który ma skrzydła. Silniki tego nietypowego samochodu są zamontowane w kołach. Jest to latający samochód, który ma sześć standardowych śmigieł oraz dwa przechylne.
Samolot KleinVision AirCar
Swoją premierę miał 22 października 2020. Jest to samochód, który lata i przekształca się w trzy minuty z pojazdu drogowego w samolot. Jest to pojazd przyszłości, którym będzie można dolecieć w dowolne miejsce.
SD-03
To pojazd japońskiej firmy Sky Drive Inc, która zapowiedziała, że do roku 2023 wprowadzi w życie latające taksówki. Jest to zadziwiający pomysł, który może zrewolucjonizować transport. Model SD-03 to elektryczny latający samochód, który może pionowo startować i w ten sam sposób podchodzić do lądowania. Wewnątrz kryje aż osiem silników elektrycznych. Energia dostarczana jest do nich z akumulatorów. Pierwszy test odbył się Japonii. Był to krótki i kontrolowany lot, który trwał 4 minuty.
Przepisy, które regulują ruch powietrzny
Dla latających samochodów ma funkcjonować osobny kodeks powietrzny. Auto może wzbić się do 150 metrów nad ziemią. Jest to wysokość, między którą mogą poruszać się drony konsumpcyjne i helikoptery. Biorąc udział w powietrznym locie, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie, gdyż w powietrzu nie ma żadnych zakazów ani nakazów.
Pojazdy latające to przyszłość, która może się okazać bliższa, niż myślimy. Wiele światowych marek pracuje nad produkcją latających samochodów, które mają ułatwiać życie w zatłoczonych metropoliach. Wszystkie projekty latających aut są na razie w fazie testów, jednak z roku na rok stają się coraz bardziej dopracowane. Możliwe, że już niedługo będziemy mogli zobaczyć na niebie samochód, który lata. Na razie jednak perspektywa latającego auta jest jeszcze dość mglista. Ile kosztowałby taki latający samochód? Cena na pewno wystrzeliłaby w kosmos – tego jesteśmy pewni!