Silniki C330 – charakterystyka kultowej jednostki polskiego producenta

Ursus C330 był produkowany od 1967 do 1987 roku przez zakłady mechaniczne Ursusa, które znajdowały się w Warszawie. Silniki C330 pomagały w codziennej pracy wielu rolników, a także sprawdzały się podczas zadań wykonywanych przez zakłady budowlane, przemysłowe, czy instytucje miejskie. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat urządzenia, a także montowanym w nim silniku.

Co warto wiedzieć o Ursusie C330?

Konstruktorzy mieli za zadanie stworzyć ciągnik, który sprawdzi się w trakcie wymagających prac w rolnictwie. Jednak ze względu na charakterystykę urządzenia, wykorzystywano je również w innych branżach m.in. transporcie gospodarczym. Warto wiedzieć, że traktor był zaprojektowany z myślą o praktycznym wykorzystaniu na polu. Z tego powodu ma wiele funkcji, wśród których należy wymienić kompatybilność z osprzętem i maszynami przyczepianymi, zawieszanymi, a także napędzanymi za sprawą wału odbioru mocy, czy koła pasowego. Udźwig na końcach dźwigni dolnych trzypunktowego układu zawieszenia wynosił 6,9 kN/700 KG.

Specyfika techniczna traktora

Ciągnik rolniczy Ursusa miał cztery koła, a także konstrukcję bezramową. Polski producent wyposażył go też w napęd na tylną oś. Specyfika techniczna produktu obejmuje również dwustopniowe, tarczowe sprzęgło suche oraz skrzynię przekładniową z 6 biegami w przód i 2 wstecz. Kierowca mógł rozpędzić pojazd do 23,44 km/h natomiast najniższa prędkość wynosiła 1,87 km/h. 

Czym wyróżniał się ciągnik rolniczy Ursusa?

Odnośnie do mechanizmu kierowniczego ciągnika, Ursus zastosował przekładnię zębatą stożkową, a pojazdem można było hamować za sprawą hamulców szczękowych sterowanych mechanicznie. Traktor wyposażono również w trzypunktowy układ zawieszenia z podnośnikiem hydraulicznym. Zadbano też o rozruch pojazdu w trudnych warunkach, przy niskiej temperaturze. Ten problem rozwiązano za sprawą zamontowania podgrzewaczy SM8/300 W, które wspomagały pracę rozrusznika o mocy 2,9 kW (4 KM). Ursus zamontował też dwa akumulatory po 6 V/165 Ah, które były połączone szeregowo.

Jednostki montowane w traktorach – silniki C330

W przypadku tego modelu można się spotkać z kilkoma odmianami jednostek napędowych. Są to:

  • S312;
  • S312a;
  • S312b;
  • S312.

Ursus zastosował także wysokoprężny, czterosuwowy i 2-cylindrowy model S312d, który był wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa. Miał pojemność skokową 1960 cm³ ze stopniem sprężania 17 i ciśnieniem wtrysku 13,2 MPa (135 kG/cm²). Natomiast zużycie paliwa wynosiło 265 g/kWh (195 g/KMh). Komponenty wchodzące w skład wyposażenia traktora obejmowały też filtr oleju pełnego przepływu PP-8,4, a także mokry filtr powietrza z cyklonem. Chłodzenie przebiegało za pośrednictwem cieczy o wymuszonym obiegu i było regulowane termostatem. Wiele osób zastanawia się, jaka jest masa silnika C330. Całkowita masa suchego silnika wynosi 320,5 kg.

Dodatki do wyposażenia na żądanie – co mogły obejmować?

Zamawiający mógł też poprosić o dodanie pewnych elementów wyposażenia do swojego traktora. Ursus opcjonalnie konstruował urządzenia ze sprężarką z instalacją pneumatyczną do pompowania ogumienia, instalacje sterowania hamulców pneumatycznych do przyczep, przewody wydechowe dolne, czy koła tylne do upraw międzyrzędowych ze specjalnym ogumieniem, koła tylne bliźniacze, czy obciążniki do tylnych kół. W niektórych traktorach montowano też dźwignie dolne i centralne dla części do ciągników wg DIN, czy zaczep wahliwy, do przyczep jednoosiowych, przystawkę pasową lub koła zębate. Dostępne było też wyposażenie narzędziowe na specjalne zamówienie.

Ciągnik rolniczy C 330 od Ursusa ma dobrą opinię

Ursus C330 stał się kultową maszyną i jest jedną z najbardziej cenionych maszyn rolniczych produkowanych w latach 19671987. Jego poprzednią wersją były traktory C325 a następcami C328 i C335. Warto też zauważyć, że po 1987 powstała nowa wersja 330M. Różniła się zmianą przełożeń zwiększającą prędkość ciągnika o około 8%, wzmocniony tłumik wydechowy, łożyskowanie w skrzyni biegów i tylnym moście napędowym, a także dodatkowe wyposażenie – zaczep górny. Wersja cieszyła się równie dobrymi opiniami.

Użytkownicy cenili silniki C330 i C330M za mobilność, ekonomiczność, łatwy serwis i dostępność części do silnika, na przykład głowic silnika, które były oferowane przez wiele sklepów. Na wyróżnienie zasługuje także jakość wykonania, która zapewniała wytrzymałość i umożliwiała wykorzystywać ciągnik Ursus nawet do ciężkich prac.

Dodaj komentarz